Øyvind Frich eier og driver Frich's Hotell og Spiserier, en portefølje på ti overnattingssteder og 13 spisesteder.

Øyvind Frich: – Året startet tregt før det tok seg opp veldig

Selv om året startet svakt, fikk Frich's Hoteller og Spiserier et kraftig løft utover våren. – For oss var fjellbedriftene vinnerne.

Publisert Sist oppdatert

2025 ble et år der turistskatt, matmoms og formuesskatt dominerte spaltene. Til tross for betydningen av norske hotell- og restaurantvirksomheter, opplever Frich at næringen fortsatt må stå i frontlinjen for å sikre forutsigbare vilkår.

– Det overrasker meg at næringslivet ikke har fått mer drahjelp, men tidvis har bransjen blitt tvunget til å jobbe for å forbedre rammebetingelser og slåss for de rammebetingelsene vi faktisk har, sier Frich til Hotellmagasinet.

Han understreker at rammevilkårene i stor grad påvirker en kjede som i dag står for over 200 millioner i årlig omsetning og rundt 350 arbeidsplasser.

– Når skal politikerne forstå at man må skape for å dele? spør han.

Ikke den samme veksten

Norsk reiseliv har satt rekorder på rekorder hele året. Men det betyr ikke at alle regioner løftes likt. Frich peker på at Innlandet ikke har opplevd samme trafikkøkning som andre landsdeler.

– Jeg er også litt overrasket over at Innlandet ikke får sin del av den gryende og voksende turisttrafikken til Norge, sier Frich.

– I Innlandet er det i utgangspunktet stillstand mot regioner som Nord-Norge, og ikke minst veksten som byene har fått.

Wood Hotel by Frich's er kanskje det mest omtalte hotellet i kjeden. Hotellet ligger i verdens høyeste trehus med trebærende konstruksjon. De har Mjøsa som nærmeste nabo. Foto: Frich's

God sommer

Selv om året startet svakt, fikk kjeden et kraftig løft utover våren.

– Året startet tregt før det tok seg opp veldig. Det ble en god sommer og for oss var fjellbedriftene vinnerne, sier han.

Men mot høsten er det igjen ujevnt.

– Utover høsten har det gått i «rykk og napp», men holdt seg stort sett over fjoråret. Felles for mange helårsbedrifter i Innlandet, er at det er lite – egentlig ingen – større byggeprosjekter. Og det merkes på etterspørselen

Et visst lysglimt finnes likevel i prosjekter som planlagt utbygging av E6 og det nye Mjøssykehuset, som Frich forventer vil gi ringvirkninger.

– Det er ellers litt optimisme hos noen som står klare til å starte opp byggeprosjekter, men det er på langt nær noen «bonanza».

Etterdønninger av uforutsigbare priser

2024 var preget av priseksplosjoner – og effekten henger fortsatt igjen.

– Prisnivået og ukontrollerbare priser på innsatsfaktorer var dominerende i 2024, og vi ser fremdeles etterdønninger i 2025, sier Frich.

– Noe ser ut til å bli mer forutsigbart og stabilt, men fremdeles langt fra slik det var før pandemien. Lønnsoppgjøret ble også kostbart og vil ta lang tid å hente inn igjen.

Teknologi, mat og nye konsepter

Til tross for utfordringene står modernisering og utvikling høyt på agendaen. Frich forteller at kjeden nå opererer med verktøy og systemer på lik linje med de største aktørene, og at effektiviseringsarbeidet gir resultater.

– Mange nye systemer er oppgradert eller totalt endret, sier Frich.

– Det har bidratt til å effektivisere driften. Vi har også nye verktøy for å overvåke og målrette markedstiltak. Innkjøpsordninger og lojalitet til inngåtte avtaler har også bidratt til bedrede resultater.

I tillegg til at Frich’s åpner nytt bydgehotell i Surnadal på Nordmøre, hvor de investerer rundt 50 millioner kroner i renoveringer av det tidligere Thon-hotellet, har eieren også store planer for de mange spisestedene i porteføljen.

– Framover blir det mer fokus på servering i kombinasjon med overnatting og ikke bare steder med servering, sier Frichs.

Powered by Labrador CMS