Gjenbruk og bærekraft i fokus under gjenåpningen av Scandic Holberg
COO Asle Prestegard i Scandic Norge og gårdeier Christian Ringnes klippet snoren da Oslo-hotellet Scandic Holberg markerte gjenåpning i ny drakt.
– Det er mange som har jobbet hardt for denne dagen. Vi stengte 1. oktober og nå åpner vi opp igjen fullstendig totalrenovert, sier COO Asle Prestegard i Scandic.
– Dere har klart å bevare historien og det har vært riktig. Det er mange flotte hoteller i Scandic, og ikke minst i Oslo. Men dette er et av de mest spesielle.
I 2014 kjøpte Scandic Rica Hotels og siden har Scandic Holberg vært en del av porteføljen.
Bygningen har en historie som strekker seg helt tilbake til 1896, og har vært brukt til både bank-, serverings- og hotellvirksomhet.
Den rike historien er bevart gjennom en omfattende renovering. Den startet 1. oktober 2024 og ble gjennomført av Scandic og Eiendomsspar.
– Vi kan tilby et utrolig produkt og jeg er sikker på at dette hotellet kommer til å bli en suksess, sier Prestegard.
Lite og personlig
– Når det kommer til hoteller, vil man gjerne ha hoteller som er 200 rom eller større, sier eier Christian Ringnes i Eiendomsspar.
– Men gjestene liker små og personlige hoteller. Det er kanskje ikke så dumt å følge gjestenes ønske fra tid til annen, fortsetter han om boutique-hotellet Scandic Holberg.
Han kjøpte dette en gang i tiden sammen med KFUK. Da var det et Forbundshotell og alkoholfritt. Men han innrømmer at det ikke tok tid før de smuglet inn en Ringnes-pils på eiendommen.
– I starten var det mange gode år på Holberg. Fasaden var hele tiden flott, men med tiden fulgte ikke innmaten helt med. Det ble litt industrielt og slitent. Men se nå. Se på dette. Jeg er ekstremt stolt av og fornøyd med mirakelet som er skjedd her.
Spesiell atmosfære
Elisabeth Emanuelsen og teamet hennes har jobbet dag og natt med å komme i mål til åpningsdagen. I dag gjenåpner hotellet og hun kunne fortelle at en stamgjest var en av de første som kom til hotellet.
– Endelig. Vi har gledet oss til å vise fram nye Scandic Holberg, sier hotelldirektør Elisabeth Emanuelsen.
– Jeg tror gjestene kommer til å sette pris på den helt spesielle atmosfæren vi har skapt her.
Omfattende renovering
Bærekraft og gjenbruk har vært et styrende element i arbeidet, og det er svært lite materialer og møbler som har gått til spille i arbeidet med å modernisere hotellet.
Møbler har blitt restaurert og trukket om. Originale detaljer som bjelker, gelender, balkongrekkverk og dører har blitt bevart.
– Hotellet har vært gjennom en omfattende renovering, sier Emanuelsen.
– Nå er det klart til å ta imot både gjester som ønsker å oppleve bylivet i Oslo, eller som kommer hit i forretningsøyemed.
Historiske elementer
Hotellet kan skilte med nytt treningsrom og splitter nye kurs- og konferansefasiliteter.
Men historiske elementer og byggets egenart er gjennomgående ivaretatt, forteller Emanuelsen.
– Jeg er utrolig stolt over hva vi har fått til. Samtidig som hotellet nå framstår tidsmessig og moderne, har vi lagt stor vekt på å bevare miljøet under renoveringen, sier hotelldirektøren.
– Vi har hatt to møbeltapetserere som har jobbet fra eget verksted på hotellet, og som har sørget for at gamle møbler fra både Scandic Holberg og andre hoteller har fått nytt liv.
Knallhard konkurranse
Med 14 hoteller i Oslo, har Scandic en sterk tilstedeværelse i og rundt sentrumskjernen. Men det er knallhard konkurranse.
På en elleve minutters spasertur øst for Slottsparken kan du få nærkontakt ned hotellene Scandic Holberg, Thon Hotel Slottsparken, Radisson Blu Scandinavia (SAS-hotellet), og Scandic St. Olavs plass.
Er du villig til å gå fem minutter til, kan du føre Thon Hotel Rosenkrantz og Hotel Bristol inn på lista.
Scandic Holberg er svanemerket og har 133 totalrenoverte rom og strekker seg over seks etasjer. Det er kort gangavstand fra Oslo sentrum og bare 500 meter til Slottet.
– Scandic Holberg blir et unikt hotell i vår portefølje, sier COO Asle Prestegard.
– Det er et privilegium å få 133 nyrenoverte rom inn i Oslo-markedet. Dette bidrar til å styrke tilstedeværelsen vår i hovedstaden ytterligere.