Disse to skal kokkelere i Tønsberg i sommer.

Innvier ny takterrasse med et gastronomisk smell

Storfint kokkebesøk på nyrenoverte Hotel Klubben. 

Publisert

Hotel Klubben i Tønsberg har de siste månedene gjennomgått en omfattende renovering. Arbeidet vil fortsatt pågå en stund, men deler av hotellet er snart klar til å ta imot gjester igjen. 

Hotellet stengte dørene i desember i fjor, og siden har det blitt jobbet på spreng med å pusse opp hotellet. Oppussingen skal ha kostet rundt 200 millioner kroner. På det meste har mellom 80 og 90 personer jobbet i lokalene, og nå kan man snart skue resultatet. Den 2. april åpner hotellet for gjester igjen. 

Splitter ny takterrasse

Arbeidet vil imidlertid fortsette en stund til, og kun deler av hotellet åpner nå i april. Etter planen skal 2. til 6. etasje stå ferdig i midten av juni, og om lag en måned senere skal også den helt nye 7. etasje stå ferdig. Her vil det bli en takterrasse ved navn Taket, som får restaurant med eget kjøkken. På sin egen nettside omtaler Hotel Klubben Taket som en av Tønsbergs beste beliggenheter, og skriver at målsetningen er å bli et samlingspunkt for hele byen, fra morgen til kveld.  

Åpner med et smell 

Til det første arrangementet på Taket har kjøkkensjef Marcos Scorza hentet inn storfint besøk. Da kommer tre kokker fra det italienske Bocuse d'Or-laget til Hotel Klubben for å vise sine kokkekunster. Laget kvalifiserte seg nylig til kokke-VM, etter å ha kapret syvendeplassen under EM i Trondheim. 

Italienernes hovedkandidat, Marcelino Gómez, er god venn med Marcos Scorza, og Scorza var med til Trondheim som en av lagets sparringpartnere. Da benyttet han sjansen til å invitere laget til Tønsberg, forteller kjøkkensjefen til Tønsberg Blad

– Det var ikke vanskelig. De gleder seg veldig, blant annet fordi jeg har skrytt av råvarene vi har i distriktet vårt. Vi kokker er veldig opptatt av gode råvarer, sier Marcos til lokalavisen. 

Gomez har lang erfaring fra flere 3-stjernes restauranter, som blant annet Geranium og Alchemist i Danmark, samt Mirazur i Frankrike. Med seg har han Alessandro Bergamo, trener for det italienske kokkelaget, og Benjamin Sørensen, commis, som for øyeblikket jobber på Noma i Danmark. Sammen med Marcos Scorza skal de komponere en femretters meny med en matchet vinpakke. Herligheten vil koste 2395,- inkludert vinpakke. 

Arrangementet går av stabelen 21. august, og hotelldirektør Torgeir Flåteteigen Birkeland forteller til Tønsberg Blad at han gleder seg stort. 

– Dette blir et spektakulært arrangement, og føyer seg inn i rekken av matopplevelser vi har hatt de siste årene. Det er gøy å smelle skikkelig til når Taket er i gang, sier Flåteteigen Birkeland.

Fem etapper

Oppussingen av hotellet har pågått i fem etapper. Først ut var resepsjonsområdet, etterfulgt av superiorrommene. Tredje etappe tok for seg den østlige delen av hotellet, kalt Harmonien. Det fjerde steget er det som nå ferdigstilles, og femte og siste etappe blir restauranten på gateplan. 

Powered by Labrador CMS