Fra pilot til program:
100 Verified Net Zero-hoteller innen 2030
I fjor åpnet Radisson Hotel Group sitt andre «Verified Net Zero»-hotell noensinne i Oslo sentrum. Nå tar de satsingen videre fra pilotprosjekt til storskala. Ti nye VNZ-hoteller er planlagt for 2026, blant andre i Norge, og et mål om 100 innen 2030.
Under en pressekonferanse i Berlin mandag morgen løftet Radisson Hotel Group sløret på «Verified Net Zero»-planene.
Etter to pilotprosjekter i Manchester og Oslo, er kjeden klar for å skalere opp sitt VNZ-konsept.
– Vi har hatt to suksessrike piloter, sier Inge Huijbrechts, som er Chief Sustainability & Secutiry Officer i Radisson Hotel Group.
Over i en ny fase
– Nå går vi over i en ny fase for «Verified Net Zero»-satsingen, sier Inge Huijbrechts.
Ifølge Huijbrechts skiller satsingen seg fra andre hotellinitiativ på grunn av at konseptet dekker alle tre utslippsscorper: direkte energiutslipp (scope 1 og 2) samt de indirekte utslippene fra leverandørkjeder, vask, avfall og den daglige driften (scope 3).
I tillegg er kravene i tråd med Science Based Target initative (SBTi) – altså at fremtidens miljøkrav allerede tas i bruk i dag.
Et sentralt element er uavhengig verifisering gjennom TÜV Rheinland, en ledende teknisk sertifiseringsorganisasjon.
Dr. Kai Höhmann, Senior VP i TÜV Rheinland, understreker at bærekraft er en langsiktig investering, som er lett å glemme i mylderet av andre daglige problemstillinger.
– Alt vi unnlater å gjøre nå, koster oss i framtiden, sier Höhmann.
Norsk pilothotell
Hotellet som åpnet i Norge i juli 2025 drives av fornybar energi. Oppvarming skjer via fjernvarme, med energi hentet fra blant annet avfallsforbrenning og overskuddsvarme fra datasentre.
Resultatet er nullutslipp i scope 1 og 2, kombinert med en rekke tiltak for å redusere de indirekte utslippene i scope 3.
Og arbeidet er ikke forbeholdt tekniske rom og energisystemer. Gjestene skal merke satsingen i hverdagen på hotellet.
– 70 prosent av gjestene har gitt tilbakemelding om at de visste at de bodde på et «Verified Net Zero»-hotell, sier Huijbrechts.
Blant annet har hotellet utviklet menyer som skal være mer klimavennlige, med ambisjoner om å redusere karbonavtrykket i maten. Samtidig jobber de med å bekjempe matsvinn gjennom partnerskapet med «Too Good to Go» og sporingsprogramvaren «eSmiley».
Utslipp som ikke kan elimineres gjennom tiltak, kompenseres gjennom karbonsertifikater fra naturbaserte prosjekter. Blant annet gjennom regenerativt landbruk i samarbeid med det danske selskapet «Agreena».
Vekstplan mot 2030
Ekspansjonsplanen er klar. Det kommer ti nye hoteller i 2026, fordelt på Norge, Sverige, Danmark og Storbritannia – pluss kjedens første «Verified Net Zero»-hotell på det afrikanske kontinentet.
I 2027 fortsetter utvidelsen til Østerrike, Tyskland og Spania, før de resterende hotellene rulles ut frem mot målet om hundre innen 2030.