Denne perlen finner du ved vannkanten i Balestrand.

Betalingsvillige gjester gir opptur i Sogn

Etter flere tøffe år har det snudd for hotellene i Sogn. Kviknes Hotel var et av hotellene som merket pandemien og de høye energikostnadene, men nå er trenden snudd. – Det er godt å komme ovenpå økonomisk.

Publisert Sist oppdatert

Internasjonale gjester trekker til Norge for kaldere klima og svak krone. Det fører til billigere overnattinger for utlendingene, som virkelig merkes i Sogn

Spesielt på Kviknes Hotel, som er en del av De Historiske. De siste årene har hotellet hatt muligheten til å heve prisene på oppholdene i Balestrand og merker at gjestene ønsker dyrere alternativer enn tidligere.

– Koronaen var slett ikke moro, og det var ikke moro da strømregningene danset på bordet heller, sier direktør Sigurd Kvikne på Kviknes Hotel i Balestrand til Sogn Avis.

Han snakker om en vanskelig tid med røde tall i årsresultatene for 2020, 2021 og 2022.

I 2022 endte også driftsresultatet med 200.000 i underskudd, før alt snudde til det bedre for det ikoniske hotellet i Balestrand.

I 2023 omsatte hotellet for 55,8 millioner kroner og hadde et driftsresultat på 3 millioner kroner. I 2024 økte driftsinntektene til hele 68,7 millioner kroner og et driftsresultat på 6,8 millioner kroner.

– Det er mange faktorer inne i bildet, men spesielt valutasituasjonen har vært til stor fordel for oss som har mange utenlandske gjester, sier Kvikne til lokalavisen.

– Kronen har svekket seg så mye at det plutselig ble 25 prosent rabatt for alle utlendinger. Det gjorde at vi kunne heve prisene på overnatting, mat og drikke. Nå ser vi at gjestene bestiller dyrere rom og dyrere viner.

Administrerende direktør Nils Henrik Geitle i De Historiske (t.v.) og direktør Sigurd Kvikne ved Kviknes Hotel. Her avbildet da hotellet vant prisen for Best Historic Resort Worldwide under Historic Hotels Worldwide Awards of Excellence.

 

Powered by Labrador CMS