Danebu Kongsgård og Thorbjørnrud Hotell er de to siste tilskuddene til De Historiske.

To nye Historiske

Det startet som et brosjyresamarbeid, men er i dag en hel opplevelsesindustri. Nå har De Historiske innlemmet ytterligere to hoteller.

Publisert Sist oppdatert

‒ Vi har kommet ganske langt fra en felles brosjyre, ja, ler Nils Henrik Geitle, administrerende direktør i De Historiske AS, tidligere De Historiske Hotel og Spisesteder.

De Historiske startet opp i 1997, og var en samling av hotell og restauranter med bygninger av verneverdig betydning.

Nils Henrik Geitle, administrerende direktør i De Historiske.

‒ I tillegg er det en del kriterier man må innfri, som går på vertskap og service, hvordan man representerer en destinasjon, og de må ha egne hotellrestauranter, for å nevne noe, forteller Geitle til Hotellmagasinet.

Opplevelsesindustrien

Det startet som et markedsføringssamarbeid, der de første medlemmene av De Historiske gikk sammen om å lage en brosjyre der de presenterte seg selv.

‒ I dag er det mye større. For to år siden ble vi gjort om til et AS, der medlemmene er aksjonærer, og vi samarbeider om innkjøp, distribusjon og markedsføring. En stadig større del av bookingen går gjennom oss. I tillegg har vi blitt en ganske stor aktør innen opplevelsesindustrien, forteller han.

Opplevelsene du kan oppleve på destinasjonen inkluderer ting som fotturer, fiske, kajakk og sykkel.

‒ Samt kulturopplevelser, konserter, og mer. Det har gått langt utover å bare handle om hotellovernattinger, sier han til Hotellmagasinet.

Hotel Union Øye (bildet) og Utne Hotel var de to første medlemshotellene i De Historiske.

Hemmelige gjester

I dag teller De Historiske 71 hotell, 25 spisesteder og to skip – MS Henrik Ibsen og DS Skibladner. Nylig ble det klart at kjeden har tatt inn to nye medlemmer.

‒ Vi blir kontaktet gjennom hele året, og det er mange som ikke er aktuelle. De har ikke riktig konsept, mangler historie eller de har ikke egen hotellrestaurant. Jeg vil anslå at halvparten er uaktuelle. Før ble vi bare kontaktet tidlig på høsten, av hotell og restauranter som ønsket å bli med året etter, men nå er det jevnt gjennom hele året. Jeg ble faktisk akkurat kontakten av et hotell, forteller han.

I vår tok Danebu Kongsgård og Thorbjørnrud Hotell kontakt, og lurte på hva som skulle til for å bli med.

‒ Da sendte vi dem kriteriene, og etter en viss tid sendte vi ut noen hemmelige gjester for å se om de fylte disse. Begge scoret godt over minimum, og ble tatt inn. Så har vi testet litt og implementert noen ting hos dem i løpet av forsommeren, og nå er de medlemmer. Det hele tok tre – fire måneder, forteller Geitle.

Fantastisk område

Nykommerne passer godt inn i kjeden, sier Geitle. 

‒ Thorbjørnrud har et fantastisk konsept, kort til Hadeland Glassverk, og med både mat- og drikkeopplevelser. Maten er kortreist og de dyrker vindruer, og skal selge egen vin fra neste år, sier han. Thornbjørnrud har vinmarker med hele 6.000 vinstokker, og vinen vil bli økologisk.

Danebu Kongsgaard er et nyrenovert boutiquehotell i Valdres, og frister med en lun atmosfære i et nydelig fjellandskap.

‒ Den ligger i et fantastisk område, i Valdres, med mengder av turmuligheter utenfor døra, sier han.

Det er ikke noe problem om det er flere hotell i samme område, forteller direktøren.

‒ Vi var litt redd for det før, at det kunne være et problem, men nå ser vi at jo flere hotell i et område, jo flere gjester blir det. Siden vi har fokus på destinasjoner betyr det at de kan samarbeide om personell og arrangement, forteller han. ‒ Vi ser nå at det blir mer og mer samarbeid mellom hotellene.

Utne Hotel, et av de opprinnelige medlemshotellene.

Nord-Norge

Til slutt spør vi om det kan forventes at det kommer nye hotell eller restauranter til, og da svarer han ja uten å nøle.

‒ Det skjer spennende ting i Nord-Norge. Der har det vært litt vanskelig, tyskerne brant jo ned mange av de flotte, gamle byggene under krigen, men det er mange som har spennende konsepter, med røtter til 1950-tallet, hinter han til Hotellmagasinet.

Han legger ikke skjul på at han trives godt i jobben.

‒ Det er veldig artig å jobbe med slike konsept, smiler han.

De Historiske

Hoteller

Bekkjarvik Gjestgiveri, Sunnhordaland

Biologen, Herdla

Boen Gård, Kristiansand

Brakanes Hotel, Hardanger

Britannia Hotel, Trondheim

Bårdshaug Herregård, Orkanger

Dalen Hotell, Telemark

Det Lille Hotel, Risør

Energihotellet, Suldal

Eilert Smith Hotel, Stavanger

Engø Gård, Tjøme

Erzscheidergården, Røros

Festningen Hotel & Resort, Kongsvinger

Finse 1222, Finse

Fjærland Fjordstove Hotell, Fjærland ved Sognefjorden

Fleischer´s Hotel, Voss

Fossheim Turisthotell, Lom

Fredriksten Hotell, Halden

Fretheim Hotel, Flåm

Fru Haugans Hotel, Mosjøen

Funken Lodge, Svalbard

Gamla Værket, Sandnes utenfor Stavanger

Gamlebyen Hotell, Fredrikstad

Geilo Mountain Lodge, Geilo

Grand Hotel Egersund, Egersund

Granavolden Gjæstgiveri, Gran

Haaheim Gaard, Tysnes i Sunnhordaland

Hafslund Hovedgård & Konferansesenter, Sarpsborg

Herangtunet Boutique Hotel, Valdres

Hoel Gård, Nes på Hedmark

Hotel Aak, Åndalsnes

Hotel Brosundet, Ålesund

Hotel Ullensvang, Hardanger

Hotel Union Øye, Norangsfjorden på Sunnmøre

Hotel Union Geiranger, Geiranger

Høyevarde fyrhotell, Karmøy på Haugalandet

Knutholmen, Kalvåg i Bremanger

Kronen Gaard Hotel, Sandnes utenfor Stavanger

Kvikne´s Hotel, Balestrand

Lillesand Hotel Norge, Lillesand

Lindstrøm Hotel, Lærdal

Losby Gods, Finstadjordet utenfor Oslo

Lysebu, Oslo

Nermo Hotell, Hafjell

Oscarsborg Hotel & Resort, Drøbak

Opus XVI, Bergen

Reenskaug Hotell, Drøbak

Rjukan Admini Hotell, Telemark

Røisheim Hotell, Lom

Røros Hotell, Røros

Selbusjøen Hotel & Gjestegård, Selbu utenfor Trondheim

Skjolden Hotel, Sognefjorden

Sogndalstrand Kulturhotel, Sogndalstrand utenfor Egersund

Store Ringheim Hotell & Restaurant, Voss

Storfjord Hotel, Glomset/Ålesund

Straand Hotel, Vrådal i Telemark

Støtt, Helgeland

Sundvolden Hotel, Sundvollen utenfor Oslo

Svinøya Rorbuer, Lofoten

Søstrene Storaas, Buskerud

Utne Hotel, Hardanger

Utstein Kloster Hotell, Mosterøy ved Stavanger

Vertshuset Røros, Røros

Visnes Hotel, Stryn

Walaker Hotell, Solvorn ved Sognefjorden

Åmot, Bygstad i Sunnfjord

Restauranter

Apotekergata No. 5, Ålesund

Atlungstad Brenneri, Stange

Bryggen Tracteursted, Bergen

Børsen festlokaler, Drammen

Dyna Fyr , Oslo

Ekebergrestauranten, Oslo

Festningen Restaurant, Oslo

Gamle Raadhus Restaurant, Oslo

Grand Café, Oslo

Gamle Logen , Oslo

Gamleposten 5444, Espevær utenfor Bømlo

Huset, Longyearbyen

Høymagasinet, Oslo

Ingierstrand Bad, Oppegård utenfor Oslo

Kaffestuggu, Røros

Lothes Mat & Vinhus, Haugesund

Restaurant Curtisen, Halden

Siderhuset Ola K, Hardanger

Speilsalen, Britannia Hotel Trondheim

Stattholdergården ,Oslo

Værtshuset Bærums Verk , Bærum

 

Powered by Labrador CMS