Våre profilerte samarbeidspartnere
– Et utslippsfritt kystruteskip er mulig
Hurtigrutens banebrytende Sea Zero-prosjekt viser at ved hjelp av seil, batterier, kontraroterende propeller og en rekke andre innovasjoner er det mulig å bygge et skip som kan seile uten utslipp i normal drift.
Denne våren har forsknings- og utviklingsfasen av prosjektet blitt avsluttet. Konklusjonen er at det er mulig å designe et skip som kan gå i rute mellom Bergen og Kirkenes uten utslipp i normal drift med batterier som hovedkilde for energi.
– Sea Zero viser at utslippsfri drift av større passasjerskip ikke lenger er en visjon, men et realistisk mål. Kunnskapen og løsningene som er utviklet gjennom prosjektet, kan bidra til omstillingen av hele den maritime industrien, sier konsernsjef Hedda Felin i Hurtigruten.
Sea Zero er et konsortium ledet av Hurtigruten og SINTEF, der en rekke andre toneangivende aktører i den norske maritime næringen er med.
I en pressemelding opplyser Hurtigruten om at det omfattende prosjektet har pågått siden 2022 og er delfinansiert av regjeringens Grønn plattform-initiativ.
Redusert energibehov
Hovedmålet med prosjektet er å halvere skipets energibruk. Konklusjonen er at energiforbruket reduseres med rundt 40–50 prosent med en rekke innovative løsninger om bord på skipet.
– Jeg tror ikke det er noen skip vi har vært involvert i som det er regnet så grundig på. Og resultatene viser en drastisk energieffektivisering på rundt 44 prosent. Vi ble faktisk overrasket over at designet presterte enda bedre i modelltester enn hva vi hadde estimert på forhånd, sier prosjektleder Trond Andreas Vikan Johnsen i SINTEF Ocean.
To store nedsenkbare seil, kontraroterende propeller, et moderne skrogdesign, luftsmøring, hyppig skrogvask med vaskerobot og mer effektive løsninger for varme og ventilasjon bidrar til å redusere skipets energibehov.
Avanserte tester
De siste årene er det blant annet utført avanserte tester på Sintefs laboratorier i Trondheim der resultatene viser at både seil, kontraroterende propeller og selve skrogdesignet reduserer energibehovet betraktelig i praksis.
Simuleringene er gjort både digitalt og med en 8 meter lang modell i havbasseng og i slepetanken hos SINTEF Ocean. I tillegg er virkningen av propellene og systemet for luftsmøring undersøkt nøye i en kavitasjonstunnel.
Fortsatt utfordringer
I prosjektet er batterier på 73 MWt valgt som hovedkilde for energi. Det betyr at ladeinfrastruktur langs kysten er nødvendig for å kunne kutte utslippene helt i normal drift.
– Det er mulig å lade raskt nok i havnene og ha store nok batterier til å seile hele ruta mellom Bergen og Kirkenes uten utslipp. Men det vil kreve tilgang til strøm i utvalgte havner, og ladeinfrastrukturen er den største utfordringen med å faktisk sette et slikt skip i drift, sier driftsdirektør Gerry Larsson-Fedde i Hurtigruten.
Designet av Sea Zero-skipet er gjort av Vard Design i Ålesund. De siste illustrasjonene er det fjerde i rekken, og viser hvordan designet er blitt modnet gjennom forsknings- og utviklingsfasen.
Skipet er 143,5 meter langt og skal ha plass til rundt 500 køyer. Skipet er 5 meter lengre enn MS Finnmarken, som i dag er det lengste av Hurtigrutens skip.