Våre profilerte samarbeidspartnere
Han skal lede Nord-Norges største hotell
Med 25 års erfaring fra hotell- og serveringsbransjen og bakgrunn som både gründer og kokk skal Tromsøværingen Anders Elde lede Citybox' største satsing til nå. Når Citybox Tromsø åpner i tredje kvartal 2027, blir det med 351 rom både det største hotellet i Nord-Norge og det største hotellet i Citybox-kjeden.
Anders Elde er ansatt som hotelldirektør for Citybox Tromsø, som åpner i Mack-kvartalet i Q3 2027, skriver Citybox i en pressemelding.
Elde er født og oppvokst i Tromsø og har rundt 25 års erfaring fra hotell- og serveringsbransjen, blant annet fra Choice, Radisson, Rica og Scandic. Han har også gründerbakgrunn og kommer til Citybox etter å ha vært med på oppbyggingen av The Dock 69°39 by Scandic i Tromsø.
– Anders har solid erfaring fra hotell- og serveringsbransjen, kjenner Tromsø svært godt og har samtidig erfaring med å bygge opp nye hotellkonsepter. Det er en kombinasjon vi tror blir svært verdifull når vi skal åpne vårt største hotell til nå. Tromsø er en viktig satsing for Citybox, og vi er veldig glade for å ha Anders med på laget, sier Eivind Hjulstad, CEO i Citybox Hotels
Det å få være med helt fra starten var en viktig del av det som gjorde Citybox-jobben attraktiv for Elde.
– Jeg elsker prosjekter og det å bygge ting opp fra bunnen. Nå får jeg muligheten til å bli ordentlig kjent med Citybox og samtidig sette sammen teamet som skal drive hotellet. Det å få være med hele veien fra byggeprosess til et levende hotell er noe jeg virkelig gleder meg til, sier Elde.
Fra fullservice til Citybox
Overgangen fra The Dock til Citybox innebærer også et skifte mellom to ganske forskjellige hotellkonsepter.
Mens The Dock er bygget som en destinasjon i seg selv, er en viktig del av Citybox-konseptet å oppmuntre gjestene til å komme seg ut og bruke byen.
For Elde var nettopp denne forskjellen noe av det som gjorde den nye rollen interessant.
– Citybox har en moderne og enklere tilnærming til hotelldrift. Vi skal selvfølgelig levere et skikkelig godt hotellprodukt, men gjestene trenger ikke å betale for masse de kanskje ikke trenger. I stedet vil vi at de skal ut på den lokale puben, restauranten eller kafeen og oppleve Tromsø. Det synes jeg er veldig tiltalende.
Med lang erfaring fra både F&B og fullservicehoteller tror han det vil være behov for begge typer konsepter også fremover.
– Jeg liker egentlig bedre å tenke på de andre hotellene som kollegaer enn bare konkurrenter. Vi tilbyr forskjellige produkter til forskjellige behov. Det er bra for Tromsø at gjestene har flere typer hotell å velge mellom.
Vil sende gjestene ut i Tromsø
Elde mener Citybox-konseptet passer spesielt godt i Tromsø, en destinasjon der mye av det gjestene kommer for å oppleve befinner seg utenfor hotellet.
– Tromsø har utrolig mye å by på, både av natur, restauranter, barer, kultur og lokalt næringsliv. Citybox skal være et godt sted å bo, men selve destinasjonen er Tromsø.
Med 351 nye rom mener han hotellet også kan bidra med flere fornuftige overnattingsmuligheter i en by der etterspørselen har vokst kraftig.
– Du skal ikke måtte betale mer enn nødvendig for å få et rent, moderne og godt hotell med hyggelige folk. Ambisjonen er at vi skal levere mer enn gjestene forventer, og bli et foretrukket alternativ også når de sammenligner oss med dyrere hoteller.
Skal bygge laget fra bunnen
En av Eldes viktigste oppgaver frem mot åpningen blir å sette sammen organisasjonen som skal drive det nye hotellet. Her ønsker han et team med ulike bakgrunner, men med en tydelig felles forståelse av at alle jobber mot det samme målet.
– For meg er det viktig at vi opererer som ett hus. Vi kan ha forskjellige roller og gjøre forskjellige ting, men til sjuende og sist skal vi drive et hotell som gjør at gjestene har lyst til å komme tilbake. Da må vi kommunisere godt, hjelpe hverandre og spille hverandre gode.
Ser store muligheter i Mack-kvartalet
Elde trekker frem plasseringen i Mack-kvartalet som en av de største mulighetene for Citybox Tromsø. Hotellet utvikles med Eiendomsspar som huseier, i et område som er i sterk utvikling.
– Jeg håper vi kan være med på å skape mer liv i hele området. Det finnes allerede mye rundt oss som vi kan spille på, og jeg tror kvartalet kommer til å bli en viktig del av byen fremover.
For Elde handler prosjektet også om å bli en del av en hotellkjede i sterk vekst, noe han mener passer godt med hans tilnærming.
– Det konstante finnes egentlig ikke. Enten utvikler du deg, eller så beveger du deg i feil retning. Jeg liker organisasjoner som ser muligheter og vil fremover, og der kjenner jeg meg igjen i Citybox.
Oppgaven for det nye hotellet oppsummerer han enkelt:
– Citybox Tromsø skal være hotellet for gjester som vil bruke byen.