– Hotelldrift gir enorme ringvirkninger
Utviklingsdirektør Mikael Forselius i Laho mener det bør satses ytterligere på utdanning og infrastruktur innen det norske reiselivet og at norske politikere kan bruke Ytri-prosjektet som en mulig «case study» for hotelldriftens ringvirkninger.
I månedsskiftet april til mai i 2026 vil det nye luksushotellet på Træna åpne dørene og Forselius er sikker på at det spektakulære prosjektet vil gjøre øykommunen i Nordland fylke til en spennende opplevelsesdestinasjon.
– Det hele startet som et initiativ fra lokalsamfunnet. Træna ønsket seg et hotell og å bli en destinasjon for internasjonal turisme, sier Forselius til Hotellmagasinet.
Forselius har jobbet i reiselivsbransjen siden han var ungdom, men innrømmer at dette er det mest ekstreme prosjektet han har tatt del i så langt.
– Det er ingen grunnlag for å lage et hotell på Træna. Alt må selges inn, sier Forselius.
– Attraksjonen må skapes og markedsføres. Samtidig må den være så gjennomført at folk fra hele verden ønsker å reise dit.
Må satse
Forselius er sikker på at reiselivet kommer til å vokse betydelig framover og mener derfor at næringen må settes på lik linje med andre næringer som får mer oppmerksomhet politisk.
– Hotelldrift gir enorme ringvirkninger. Vi må levere kvalitet og ta vår plass i samfunnet. Om ti år har vår bransje kanskje vokst med hele 50 prosent, sier Forselius.
– Det krever at det satses mer på utdanning og infrastruktur. Bransjen står for ordentlig verdiskapning. Vi må ha NHO i ryggen og være tydelige mot politikerne. Trykket fra turismen løser seg selv med nyskaping.
En «case study»
– Ytri på Træna blir utrolig spennende, sier Forselius og mener det aldri har vært enklere å måle ringvirkningene som skapes av et hotell.
– Dette blir et eksempel som er helt tydelig. Vi kan se på Ytri og Træna som en «case study». Hva skjer med Træna de nærmeste årene?
– Alt som utvikler seg på Træna de neste årene vil være på grunn av Ytri. Flere reiselivsaktører vil kunne etablere seg der. Samtidig som det kan gi et marked for flere aktører som vil drive restauranter eller kunstgallerier, vil det komme vaskeritjenester og annen infrastruktur til øyen.
– En stilling på Ytri er tre til Træna, sier Forselius.
Enorm interesse
Ytri har fremdeles ikke åpnet bookingen for hotellprosjektet, men Forselius merker allerede et stort trykk fra håpefulle gjester som ønsker å være blant de første som besøker hotellet på polarsirkelen.
– Prosjektet har fått enorm interesse internasjonalt. Ytri og Træna har allerede vært i New York Times. Det skrives artikler i internasjonale medier om hotellprosjektet, sier Forselius.
Det leder til at folk tar kontakt for å booke et opphold allerede ett år før hotellet åpner dørene. Men de må vente.
– I september slipper vi gruppebooking for Ytri. Deretter slipper vi pakker, og til slutt åpner vi for individuell booking i november, sier Forselius.