Millioninvestering sikret Svanemerket

Quality Hotel Strand Gjøvik har investert flere millioner kroner for å gjennomføre en større miljøoppgradering.

Quality Hotel Strand Gjøvik har 155 hotellrom over seks etasjer, og ligger

Det er Oppland Arbeiderblad som opplyser om millioninvesteringen som skal gi «miljøgevinst for Strand Hotell». Nå kan hotellet endelig si at de er Svanemerket.

Hotellet har byttet ut over 1500 lyskilder med LED, faset ut gass på kjøkkenet, redusert plastbruk og innført rutiner for energi- og avfallsstyring.

De nye tiltakene skal gi et lavere strømforbruk på 20 til 30 prosent. LED-omleggingen vil kutte belysningsforbruket med hele 65 prosent.

I tillegg har kjøle- og ventilasjonsanleggene fått nye kjølemidler som reduserer potensielle miljøslipp med 90 prosent.

– Med en samlet investering på flere millioner kroner, posisjonerer hotellet seg for en grønnere drift og store energibesparelser, sier hotelldirektør Karoline Hammer-Larsen til Oppland Arbeiderblad.

I den eldste delen av bygget er vinduene byttet ut og allerede merker de energigevinstene. Sertifiseringen krever også at hotellet har miljøgodkjente leverandører, noe hotellet i stor grad hadde på plass fra før.

– Oppgraderingen har vært en krevende og omfattende jobb, og har blitt gjennomført under pågående drift. Den har foregått gradvis over flere måneder og blitt smart integrert i hotellets pågående oppussingsprosjekter på hotellrom, restaurant og bar, sier Hammer-Larsen.

Hotellet har både en innendørsrestaurant, bar og en takrestaurant med utsikt over Mjøsa, samt egen kino og et innbydende spa.
Powered by Labrador CMS