Bergen kommune satt seg på bakbena - fant løsningen hos naboen

Nytt liv for flytende hotell etter byråkratisk motstand.

Publisert Sist oppdatert

I fjor skrev Hotellmagasinet om Per-André Wiberg (48) fra Geilo, som driver firmaet Flytende Bolig i Bergen. I perioden 2016 til 2019 leide han ut et flytende minihotell i Bergen, og ett år i Øygard utenfor byen til blant annet turister, med en pris på 8.500 kroner per natt. 

Etter mange års kamp mot Bergen kommune, som ikke godtar denne type overnattinger, ønsket Wiberg å selge herligheten. Han hadde også en kjøper på hånden, men logistikken kom i veien, forteller han. 

– Ole-Fredrik Jonsbråten hos Fosen Fjordhotell tok kontakt i fjor og ønsket minihotellet. Etter å ha vurdert alle tenkelige fraktalternativer lykkes vi ikke å frakte hotellet til Fosen. Da dette strandet ble hotellet flyttet til Holmen rett utenfor Bergen. 

Nå har situasjonen endret seg. 

Utfordring med kommunen

Det flytende huset er 15 meter langt og bredt, har 200 m2 helstøpt skrog, seks soverom, tre bad, stue, kjøkken og jacuzzi. I tillegg kan det by på en 100 kvadratmeter stor terrasse i 1. etasje, og en 12 kvadratmeter stor balkong i 2. etasje. 

Livet på en flytende villa på en nydelig sommerdag ser slett ikke verst ut.

Wiberg fortalte Hotellmagasinet i fjor at han har brukt over seks millioner på perlen, og det å bygge en tilsvarende ville i dag kostet over 10 millioner kroner.  Prisen var heller ikke ublu: 4,85 millioner ønsket Wiberg for den flytende villaen. 

– Det var en utfordring med Bergen kommune, som ikke ville godkjenne villaen til bruken vi ønsket. Derfor ønsket vi å selge. I april i år fikk vi imidlertid godkjenning fra Øygarden kommune, så da ble villaen flyttet tilbake dit, og vi kunne begynne å leie den ut.

Selv ordføreren i Øygarden kommune engasjerte seg, forteller Wiberg. 

– Han var veldig positiv, og stilte seg bak ideen. Og selv om han selvfølgelig ikke bestemmer dette på egenhånd, føles det bra å ha han "på laget".

Bestillingene strømmer på

Det er hele villaen som leies ut, ikke enkeltrom. Da Øygarden kommune godkjente planene i april, åpnet Wiberg for booking av villaen gjennom plattformer som Air BnB og booking.com. Det tok ikke lang tid før bookingene rant inn, forteller han. 

–  Så langt går det strålende. Kalenderen ble åpnet i april samme dag godkjenningen kom. 1 uke etter var 50% av sommeren booket. Jeg ble mildt sagt overveldet av responsen! 

Wiberg forteller at det er alle slags folk som leier villaen, fra lokale som vil ha en natt på vannet til utenlandske gjester som ankommer i privatfly. 

– Sistnevnte har gjerne litt mer eksklusive ønsker og krav, så vi holder på å sette sammen en slags premium-pakke nå, forteller Wiberg.  

I stedet for salg av den flytende villaen ble det altså full rulle med utleie. Per-André Wiberg visste nok ikke helt hva han gikk til da han først satte i gang dette prosjektet for snart ti år siden. Men han angrer ikke, understreker han. 

– Jeg ante ikke hvor mye jobb og hindringer i veien som skulle dukke opp, det skal sies. Men nå er vi skikkelig i gang på en fast beliggenhet, og da var det verdt det likevel. 

Den flytende villaen ligger inntil egen liten holme, som rett og slett heter Holmen. Som en bonus for de som leier vilaen, ligger sjømat-restauranten Cornelius på andre siden av holmen, forteller Wiberg. 

– Så det er kort vei til et bedre måltid - hvis man ikke vil fiske selv fra terrassen, da! 

Fortsatt til salgs

Wiberg lukker imidlertid ikke døren fullstendig for et salg, dersom det skulle dukke opp en interessent som er villig til å bla opp 4,85 millioner kroner, som fortsatt er prisen for herligheten. Og han mener absolutt det vil være verdt prisen for den rette kjøperen. 

– Selv om vi per i dag er storfornøyd med å leie ut minihotellet, er hotellet fortsatt til salgs dersom en reiselivsaktør ser nytten av det. For eksempel vil fjordhoteller kunne øke kapasiteten, få en unikhet og skille seg ut samt få mye gratis markedsføring. I tillegg kan hotellet flyttes dit behovet er størst etter sesong. 

Miljøaspektet er også  ivaretatt, for selv om huset kobles til vann og strøm fra land, er det også mulig å bruke regnvann som vannkilde og generator som strømkilde. 

– Det er også tilrettelagt for bruk av solcellepaneler og vindmøller. Da snakker vi nullutslipp, avslutter Per-André Wiberg. 

Nedenfor kan du se en promo-video Flytende Bolig har laget om villaen: 

Powered by Labrador CMS