Våre profilerte samarbeidspartnere
Clarion-direktørens suksessformel:
Nerdefokus på mat, mennesker og atmosfære
På Clarion Hotel Trondheim er direktør Lasse Waagbøs lidenskap for mat og mennesker selve motoren i driften, med frokosten som hotellets viktigste markedsføringskanal.
Duften av nykvernet kaffe blander seg med den svake eimen av sjøluft fra Trondheimsfjorden utenfor de store panoramavinduene.
I frokostsalen på Clarion Hotel Trondheim møter vi et summende liv, selv etter at 300 konferansegjester nettopp har stormet gjennom.
I sentrum for det hele står hotelldirektør Lasse Waagbø, en mann som med over 20 års bransjeerfaring og en fortid som kokk, beskriver seg selv som «nerdete opptatt av hotellfaget».
Han er i sitt ess når han kan kombinere driften av et stort kurs- og konferansemaskineri med sin personlige lidenskap for mat og drikke. For Waagbø er ikke dette bare en jobb, det er en livsstil der menneskene – både gjester og ansatte – er de virkelige stjernene.
Frokosten som markedsføringsmotor
– Det er under dagens første måltid at mye av hotellets omdømme skapes, sier Lasse Waagbø til Hotellmagasinet.
Han kom til Clarion Hotel Trondheim fra stillingen som F&B Manager ved anerkjente Scandic Nidelven, og har tatt med seg en kompromissløs holdning til kvaliteten på matopplevelsen.
– Jeg er genuint nerdete opptatt av hotellfaget, og faget er det som driver meg. Frokost elsker jeg. Det er ren markedsføring å levere godt når 95 til 98 prosent av gjestene er innom frokosten, påpeker Waagbø.
F&B-avdelingen på Clarion Hotel Trondheim har en ambisjon om å skape en frokostopplevelse der de ansatte får skinne. En egen barista serverer spesialkaffe, mens dedikerte kokker steker omeletter på bestilling foran gjestene.
Buffeten er en blanding av gjenkjennelige Clarion-elementer og lokale råvarer. Selv om matsvinn er en viktig faktor, er det tydelig at den totale opplevelsen av atmosfære, utsikt og service som står i sentrum.
Menneskene er stjernene
Bak den veldrevne frokosten og den summende aktiviteten står en stab på 270 ansatte, tilsvarende 118 årsverk.
For Waagbø er det avgjørende å bygge en kultur der de ansatte blir sett og verdsatt i alle avdelingene ved hotellet. I et marked med hard kamp om fagfolkene, mener han et godt omdømme er nøkkelen til vellykket rekruttering.
– I vårt selskap er det folkene som er stjernene. Det er personalet som må gjøre jobben. Det er avgjørende å ta vare på dem du har og tilføre kunnskap slik at de blir så flinke som de kan, understreker han.
Han beskriver en prestasjonskultur der det skal være gøy å gjøre det bra, en filosofi som er nødvendig for å få et så stort maskineri til å levere personlige gjesteopplevelser.
Forvandler et konferansemaskineri
Samtidig som fokuset på F&B og personalet er konstant, er selve hotellet i stor forandring. En omfattende oppgradering er i gang. Første etappe var den nyoppussede restauranten og skybaren på taket, som med en av byens beste utsikter har blitt en umiddelbar suksess.
– Det er en kunst å få et så stort bygg til å bli en hyggelig atmosfære. Restauranten på taket har vært en suksess etter at vi pusset den opp, sier hotelldirektøren stolt.
– Driften har blitt bedre og gjestene trives utrolig godt der oppe. De blir værende etter middagen for å ta en ekstra drink i solnedgangen.
Nå står resten av hotellet for tur. Waagbø gir et tydelig løfte til Hotellmagasinet idet besøket avlusttes.
– Kommer du tilbake til frokost neste år, vil det se helt annerledes ut, sier Waagbø med et smil.