Andrè Julseth:
Styrer mot ny omsetningsrekord
Ti måneder etter åpningen av Sommerro House, tok Andrè Julseth over som hotelldirektør. Nå er han inne i sitt tredje år med å videreutvikle et av Norges mest ambisiøse hotellprosjekter.
Sommerro har på kort tid etablert seg som en av Oslos mest attraktive destinasjoner innen hotell, mat og opplevelse. I 2025 går det mot ny omsetningsrekord, drevet av økt etterspørsel og fokus på service.
– Vi går mot en rekordomsetning på 460 millioner kroner – nær 30 millioner mer enn i fjor, sier Andrè Julseth til Hotellmagasinet.
Vi møter hotelldirektøren i Ekspedisjonshallen, den berømte spisesalen til hotellet på Solli plass.
Siden starten ble Sommerro en snakkis i hovedstaden. Mat- og drikketilbudet traff både lokale gjester og tilreisende, og hotellet befestet tidlig sin posisjon i «high end»-segmentet.
– Destinasjonen som ble skapt var en stor suksess fra start. Det ble umiddelbart veldig populært, sier Julseth, som innrømmer at det var også det som gjorde at han grep muligheten til å ta over som direktør.
38-åringen hadde med seg erfaring fra hotellbransjen i Australia, tiden som hotellsjef ved The Thief på Tjuvholmen og den forrige direktørrollen ved The Well på Sofiemyr.
Hotellets høye ambisjoner som en ny aktør i «high end»-markedet var nettopp den utfordringen han var ute etter. Men han er kjapp med å understreke at det var lagt et svært godt grunnlag å bygge videre på.
– Det ble gjort en formidabel jobb lokalt i årene før åpning. Sommerro skulle etablere seg som et nabolagshotell og videreføre mye av historien som finnes i bygget, sier Julseth og titter opp i taket i Ekspedisjonshallen.
Vegger og tak er kledd i de samme fargene som alltid har vært der og er et godt eksempel på hvordan Sommerro har jobbet for å opprettholde den lange historien som Oslos lysverk.
Et annet eksempel er hvordan lokalbefolkningen har fått tilbake Vestkantbadet som åpnet som et offentlig bad i 1932.
Rekordår og internasjonal interesse
Som nevnt går Sommerro mot enda et år med rekordomsetning, en økning på rundt 6,5 prosent mot 2024.
– Det er særlig hotellvirksomheten som har hatt sterk omsetningsvekst, drevet av høyere rompriser og økt belegg, sier Julseth om 2025.
– Ambisjonen vår er å gjøre Sommerro til den foretrukne destinasjonen i Oslo og derfor har det vært viktig for oss å etablere oss i det internasjonale markedet.
I tillegg til Izakaya Bar & Terrace og Tak Oslo, er Ekspedisjonshallen bare ett av tre ulike mat- og drikkekonsepter under hotellets drift.
Salen vi sitter i er det samme lokalet hvor befolkningen tidligere kom for å betale strømregningene sine. Nå sitter de og spiser en julelunsj laget av noen av bransjens ypperste talenter.
Og det er det samspillet Julseth mener er unikt for Sommerro, som har gitt bydelen et helt nytt liv.
– Restaurantene våre og hotellet komplimenterer hverandre. Her ser du effekten av å ha et restauranthus, sier hotelldirektøren og snur seg mot en spisesal som sitter over 230 personer.
Selv om det er tirsdag ettermiddag, er det knapt et bord ledig. Og i tillegg til de tre nevnte restaurantene, er det også synergier med tre andre spisesteder som holder til i samme bygg.
To Søstre, Plah & Ahaan og Barramon er også blant tilbudene du finner på destinasjonen.
– Alle de forskjellige alternativene vi kan tilby, gjør oss attraktive og trekker folk. Vi merker at mat- og drikkekonseptene trekker gjester til hotellet og omvendt. Vi er heldige som har så mange strenger å spille på, fortsetter Julseth.
– Men det som virkelig driver oss framover er servicen. Det er avgjørende at de ansatte er genuint opptatte av å levere gode gjesteopplevelser.
– Det er så banalt enkelt, men likevel så fryktelig vanskelig å få til i praksis. Man kan glemme det noen ganger og fokusere på en god seng og en god frokost.
– Men jeg er sikker på at de fleste ønsker seg en opplevelse, en atmosfære og følelsen av at dette ikke bare er en transaksjon mellom oss og gjestene – for et måltid eller et rom på et hotell.
– God service kan du levere uansett nivå. Alle kan tilby gode gjesteopplevelser. Menneskene er nøkkelen. Derfor har vi høye krav til innstilling og kultur.
Krevende marked for kompetanse
Og når du har posisjonert deg i «high end»-segmentet, kommer det også forventninger. Julseth ser ikke noen store endringer i gjestenes forventninger med tiden, men han merker at det blir stadig flere som vil benytte seg av produktet.
I tillegg til de nevnte mat- og drikkekonseptene, rommer Sommerro 242 hotellrom – inkludert Villa Inkognito – og en stor arrangementsvirksomhet.
Det betyr at Julseth leder en omfattende organisasjon midt i hovedstaden, og har i dag en ledergruppe som består av rundt 20 personer, hvorav åtte rapporterer direkte til ham. Med så mange avdelinger i ett bygg, stilles det høye krav til struktur, kultur og samspill.
Men det gjør også at behovet for kompetente medarbeidere stort, og selv om Sommerro opplever god interesse ved rekruttering, innrømmer hotelldirektøren at markedet er krevende.
– Det er kompetansebrist i markedet. I tillegg vil en mat- og drikkedestinasjon som vår også konkurrere med restaurantbransjen, sier Julseth.
Hotellet har rundt 380 på lønningslisten, tilsvarende cirka 260 årsverk.
– Men vi har et veldig positivt syn på det. Jeg velger å se på det som at vi stiller oss langt fram i køen når det gjelder å få tak i flinke folk. Og det er klart de finnes der ute, men under og etter pandemien har vi merket at det er stadig færre folk som har den kompetansen vi ser etter i «high end»-markedet.
– Derfor er det nå enda viktigere å være en attraktiv arbeidsplass og bygge et miljø hvor folk trives og får muligheten til å utvikle seg.