Våre profilerte samarbeidspartnere
Utelivsprofil åpner ny bar i historisk bibliotek
Utelivsgründer Misgina Ghebremeskel åpner ny bar i det gamle Deichmanske. Åpningen er en del av Møller Eiendoms nye kulturhus-satsing som lanseres i 2028.
Ghebremeskel står bak Oslo-steder som Angst, Hammerhai, Mike’s Corner, Den Gamle Skobutikken og Skaal. Nå skal han drive et av de nye serveringsstedene i Møller Eiendoms prestisjeprosjekt Deich.
Bygget skal blant annet romme Fotografiska med fotoutstillinger, scene i den gamle foredragssalen, møterom og flere restaurant- og barkonsepter.
– Det måtte bli Misgina
Siri Løining, konsept- og utviklingssjef for Deich, er hentet inn for å fylle bygget med innhold. Hun har tidligere stått bak The Thief, Amerikalinjen og Sommerro.
– Vi har gått etter de aller beste i bransjen, sier Løining.
– Da jeg lærte historien om Eventyrrommet, var jeg ikke i tvil. Det måtte bli Misgina. Han bygger rom som gjør noe med folk. Han er samlende. Det er akkurat det Deich trenger.
Ifølge en pressemelding tok hun kontakt med ham kort tid etter sin ansettelse i 2023. I en tekstmelding med et bilde av det tomme lokalet skrev hun: «Her er den nye baren din på Deich».
De to har kjent hverandre siden 2013, og Ghebremeskel trekker frem Løinings evne til å gjennomføre ambisiøse prosjekter som en viktig faktor.
– Vi kjente igjen kraften i hverandre. Det er et felles behov for å skape noe som ikke finnes fra før. Siri er en av de sjeldne i denne bransjen, forteller Ghebremeskel.
Fra innestemme til utestemme
Lokalet har en unik forhistorie som samlingspunkt. Først for barn som lyttet til eventyr, deretter for musikkentusiaster som i stillhet lyttet til plater med hodetelefoner. Nå skal rommet igjen fylles, men på en ny måte.
– Det går fra innestemme til utestemme. Fra hodetelefoner til musikk i rommet. Fra å lytte alene til å være sammen. Fra eventyr lest høyt til samtaler ved et glass, forklarer Ghebremeskel.
Konseptet vil ikke være en nostalgisk kopi av fortiden, men skal videreføre ideen om rommet som en arena for opplevelser og møter mellom mennesker.
Et bygg som setter grenser
Bygget er behandlet som fredet av Byantikvaren, og det er tydelige begrensninger på hva som kan endres. Det er Ghebremeskel komfortabel med.
– Det er fint at bygget setter grenser, sier han.
– Det tvinger meg til å lytte til rommet. Jeg lar lokalet fortelle meg hva det skal være – ikke omvendt.
Slik var det også med Hammerhai, der det L-formede lokalet i Operagata i Bjørvika fikk oransje vegger og mosaikk i kobber og gull fordi rommet selv ba om det.
– Jeg er ikke en typisk bareier. Jeg har et øye for stemning – kombinasjonen av lys, lyd og atmosfære. Det er håndverket mitt.
Fra 97 kroner til fem utesteder
Ghebremeskel kom til Norge som femåring fra Eritrea og vokste opp i Kragerø med hardtarbeidende foreldre, og begynte tidlig å jobbe selv.
Han flyttet til Oslo som nittenåring, og åpnet i 2013 Angst Bar i Torggata med 97 kroner på kontoen – et resultat av «gaffateip, superlim og kjærlighet», som han selv har beskrevet det.
Året etter ble stedet kåret til et av Oslos mest trendy, og han fikk æren for å ha vekket Strøget til liv. Drivkraften har vært den samme siden. I dag eier og deleier han fem utesteder med rundt 100 ansatte. Fellesnevneren er enkel: rommet skal gjøre noe med deg.
– Jeg vil føle at jeg selger mer enn et glass øl, sier han.
– At jeg lager et sted der folk føler seg velkommen. Et sted hvor man kan møte noen, selv om det bare er et «hei».
Nå ser han frem til å bringe denne filosofien inn i et bygg med en nesten hundre år lang historie som folkets møteplass.
– Jeg åpner ikke en bar for å snakke med regnskapsfører. Jeg åpner en bar for å lage et rom der folk kan komme og ha det fint. Dette bygget har gjort det i nesten hundre år. Nå skal vi gjøre det med vin og musikk også, avslutter Misgina Ghebremeskel.