Fredrik Holmberg er Bar Manager ved No Stress i Oslo.

«Perfectly Untamed»:

Denne svensken skal representere Oslo i Stockholm

I tillegg til en «mean» Shaggy-etterligning på karaoken, er Fredrik Holmberg fra No Stress en eminent bartender med lang erfaring i bransjen. Nå skal svensken representere Oslo i den helt nye cocktailkonkurransen til Buffalo Trace.

Publisert Sist oppdatert

Når bourbonhistorie og moderne cocktailkunst møtes i Stockholm, er Fredrik Holmberg fra Karlskrona på det «andre» laget.

Han er en av tre som representerer Norge i «Perfectly Untamed»-konkurransen, hvor elleve inviterte bartendere fra Norge, Sverige og Finland skal jobbe med klassiske bourbon-cocktails og samtidig skape kreative innovasjoner.

– Min «edge» er erfaringen fra kokkeyrket, sier Bar Manager Fredrik Holmberg ved No Stress Oslo til Hotellmagasinet.

Med ti års erfaring fra bransjen, har han vært en del av alt fra oppvasken til den administrative driften. I juni ble han ansatt som Bar Manager for No Stress-kjeden sitt tredje og nyeste utested i Strøget – passasjen mellom Torggata og Storgata i Oslo.

Da kom han fra en lignende rolle hos naboen Torggata Botaniske like rundt hjørnet.

– Jeg ser fram til å representere Oslo i Stockholm. Slike arrangementer gir oss i bransjen muligheten til å knytte nye kontakter og utvikle kompetanse, sier en Holmgren som helt tydelig er gira på konkurranse.

Deltakerne får også delta i en egen masterclass ledet av Drew Mayville. Han er Master Blender og Director of Quality hos Sazerac, og bringer med seg over 40 års erfaring fra frontlinjen i brennevinsindustrien.

Brand Manager Fredrik Ljunggren for Sazerac i Norge og Bar Manager Fredrik Holmberg ved No Stress Oslo.

HIMKOK i dommerpanelet

Dommerpanelet vil inkludere representanter fra HIMKOK, den høyest rangerte nordiske baren på listen over The World's 50 Best Bars, som også skal holde en cocktail-masterclass under arrangementet.

– Denne konkurransen er en fantastisk mulighet til å vise frem bourbonens allsidighet, samtidig som nordiske bartendere får en plattform til å demonstrere sin kreativitet. Det handler om å blande tradisjon med innovasjon, og jeg gleder meg til å se hvordan deltakerne tolker dette i sine cocktails, sier Maros Dzurus, barsjef ved HIMKOK.

Et helt nytt konsept

Anora representerer en rekke internasjonale produsenter og det prisbelønnede destilleriet Sazerac er en av dem.

Buffalo Trace er flaggskipet til Sazerac og har uttalte ambisjoner om videre vekst. Den nye konkurransen er et initiativ for å både vise fram merkevaren og å være en plattform hvor bartendere kan vise fram både håndverk og identitet.

Brand Manager Fredrik Ljunggren for Sazerac i Norge sier han gleder seg til å se de utvalgte bartenderne jobbe med å skape nye bourbon-opplevelser.

– For oss er det ekstra kult at vi har fått tilliten fra Sazerac til å gjøre dette på nordisk nivå, sier Ljunggren til Hotellmagasinet.

Han har jobbet i Anora de siste seks årene og har det siste året vært dedikert merkevaresjef for Sazerac.

Ljunggren har vært sentral i oppstarten av den nye nordiske konkurransen og har selv vært med å velge ut de tre kandidatene fra Norge.

– Vi har forsøkt å finne bredde fra hele Norge og har med tre sterke kandidater som skal representere landet, sier han.

– Dette er folk i bransjen som er «up and coming». Vi har valgt ut kreative og etablerte personligheter som vi ser på som gode representanter for bransjen og som trygt kan representere merkevaren Buffalo Trace.

Benjamin Aarsland

Bar Manager
Espier Bar - Clarion Hotel Stavanger

29-åringen fra Jæren har de siste syv årene jobbet bak barer i Stavanger. Benjamin Aarsland er også kåret til Norges beste bartender to ganger. Nå skal han være med til Stockholm for å konkurrere med Buffalo Trace.

– Mat og drikke er min aller største interesse. De siste fire årene har jeg bidratt til å utvikle Espier i Stavanger til å bli en av Norges beste cocktailbarer, sier Aarsland.

Hanna Monslaup

Bar Manager
Diskoteket - Trondheim

Hanna Monslaup kommer fra Stavanger og har jobbet som bartender i fire år, og sier hun er ekstra glad i å jobbe med Buffalo Trace. Da passer det perfekt at hun får sjansen til å delta i Stockholm neste uke.

– For en bourbon elsker er jeg ikke vondt å be om å lage noen spennende bourbon cocktails. Det å utfordre gjesten med å lage en twist på noen av de mest kjente klassiske cocktailsene er en veldig spennende utfordring, sier hun.

Riktige holdninger er avgjørende

Bar Manager Fredrik Holmberg har nettopp vært gjennom en rekrutteringsprosess med den nye baren i Strøget.

Derfor er det naturlig å spørre om hva han han vekt på når det gjelder menneskene som jobber i baren hans. Han mener at drinken er viktig, men at det er andre kvaliteter som også er avgjørende for å lykkes i bransjen.

– Selv synes jeg det er kjempegøy å jobbe med mennesker. Det hjelper at jeg i tillegg elsker å jobbe med mat og drikke, sier Holmberg.

– Servicebransjen byr på et herlig miljø, med mange flinke mennesker som går «all-in». Riktig holdning er derfor avgjørende. Drinken er viktig, men presentasjon og service er like essensiell.

– Dette er en bransje hvor du kan nå langt om du ønsker å lære og er villig til å yte det lille ekstra. Vi må sørge for trygge rammer, hvor ting er på stell og miljøet er bra. Bidrar vi med det, vil det også komme en naturlig interesse for faget.

Powered by Labrador CMS