Fra resepsjonen til hotelldirektør:
– Det var aldri et tema at vi ikke skulle ha lærlinger
Vidar Skaldebø har tatt steget fra resepsjonssjef til hotelldirektør ved Scandic Bakklandet. Etter å ha selv startet som lærling, er han opptatt av å gi ungdommer muligheten til å utdanne seg innen reiseliv.
Da Vidar Skaldebø startet i rollen som resepsjonssjef på Scandic Bakklandet, meldte han umiddelbart inn organisasjonen hos Opplæringskontoret.
Han har siden overtatt rollen som hotelldirektør ved hotellet langs Nidelven i Trondheim og har hele veien hatt fokus på å gi ungdommer muligheten til å utdanne seg innen hotellbransjen.
– Jeg var vant til å ha lærlinger da jeg jobbet på Britannia Hotel. Det var aldri et tema at vi ikke skulle ha lærlinger her på Scandic Bakklandet, sier Skaldebø.
– Så, siden 2016 har vi hatt lærlinger på hotellet. Vi trenger flere som velger å utdanne seg innen reiseliv og vi ønsker så klart å bidra. Vi har valgt å kun ha én lærling om gangen for å kunne gi dem full oppmerksomhet.
– Reiselivet vokser stadig og det er uhyre viktig at vi satser på ungdommene som ønsker en mulighet til å jobbe i bransjen.
Trives på gulvet
Vidar Skaldebø kom fra 13 år i resepsjonen på Britannia Hotel da han flyttet ned til Nidelven og Scandic Bakklandet for å bli resepsjonssjef. I januar 2023 overtok han rollen som hotelldirektør ved hotellet.
Og hotelldirektøren har travle dager, men ønsker å starte dagen i den daglige driften når det er mulig.
– Her går det slag i slag. Men stort sett er det mulig å være med ute i driften, sier Skaldebø om hverdagen på Scandic Bakklandet.
– Jeg jobber jo på hotell fordi jeg er glad i mennesker. På morgenen er jeg gjerne med på utsjekken eller i frokostsalen, om det er behov for meg der.
Lever godt på lojale gjester
På Bakklandet er det 21 årsverk og rundt 40 personer på lønningslisten. Atmosfæren er rolig og avslappende når vi møter Skaldebø i loungen i første etasje.
– Etterspørselen har holdt seg stabilt høy, og vi ser tilbake på en god vår. Nå har vi tro på en lovende sommersesong, sier hotelldirektøren.
Med direkte inngang fra Apcoas parkeringsplass, som har en kapasitet på 250 biler, velger ofte reisende med bil å overnatte på Scandic Bakklandet.
– Det har gagnet oss veldig bra, også med tanke på typen gjester vi har på hotellet, sier han.
– Hotellet lever godt på lojale kunder. Stamgjestene er her mye på grunn av personalet. Det er ikke uvanlig at personalet vårt er på fornavn med hotellets gjester og kjenner behovene deres ekstra godt. Brorparten av våre gjester kommer av forretningstrafikken til Trondheim.
Trondheims posisjon som en matby har også gitt hotellet god trafikk i helgene. Da kommer det tilreisende fra resten av landet.
– Maten i regionen tiltrekker seg mange. Vi merker at det kommer tilreisende fra hele Norge for å oppleve matbyen vår. Det er ekstra mange fra Innlandet som kommer til Trondheim i helgene.
Ambisjoner
På hotellet er det 169 rom og du kan telle på hånden antallet enkeltrom. De oppgraderte rommene utgjør 15 rom og er attraktive blant de lojale gjestene som vet hva hotellet tilbyr.
Nå er utfordringen til Skaldebø at hotellet også tar en bit av kurs- og konferansemarkedet i Trondheim.
– Det er utfordrende å få inn kurs- og konferansevirksomhet i 2025. Vi har ikke det som basis for driften og de store maskineriene i byen tar mye av kaken, sier Skaldebø.
Men når vi møter han i en travel juni måned, er det tydelig at han drar stor nytte av arrangementene som er i byen.
– Det skjer mye i Trondheim fremover. Flere kurs og konferanser står på programmet, noe som gir godt med aktivitet på hotellet. I tillegg byr sommeren på et mangfold av festivaler og konserter, så alt ligger til rette for en livlig og travel sommersesong.