Konkurser:

Nedgang i juni, men flere hittil i år

Hittil i år er det en økning på 3 prosent i antall serveringsvirksomheter som har gått konkurs i Norge, og fem flere overnattingsvirksomheter enn i 2024.

Totalt gikk 306 bedrifter konkurs i juni, som er en nedgang på 15 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.

I juni ble det åpnet konkurs i to overnattingsvirksomheter. SK Hotell AS i Rogaland og Phillipshaugen Lodge AS i Møre og Romsdal. Se hele listen hittil i år nederst i saken.

I serveringsbransjen ble det åpnet konkurs i 31 virksomheter over hele landet.

Et viktig vendepunkt?

– Rentenedsettelsen i juni kan bli et viktig vendepunkt for mange pressede virksomheter, sier daglig leder Siri Jensen i Fair Collection om den totale trenden for konkurser i Norge.

– Samtidig som det vil ta tid før effekten av en renteendring slår fullt ut, kan dette være et positivt signal for næringslivet og bidra til økt aktivitet blant forbrukerne.

– Spesielt vil det kunne gi positive utslag for flere hardt pressede bransjer som servering, bygg- og anlegg og detaljhandelen.

Hittil i år

I fjor gikk 34 serveringsvirksomheter konkurs, så det er en nedgang på 8,8 prosent i konkurser blant serveringsvirksomhetene i juni 2025.

Hittil i år, derimot, er det registrert konkursåpning i 204 serveringsvirksomheter i Norge. Det vil si en økning på 3 prosent, fra 198 i samme periode i 2024.

Fra 1. januar til 30. juni er det registrert 14 konkurser for overnattingsvirksomheter i 2025, som er en økning fra elleve i samme periode i 2024.

Powered by Labrador CMS