Januar-rekord i overnattingsstatistikken:
Det er deilig å være dansk i Norge
I dag la Statistisk sentralbyrå fram nye tall fra overnattingsstatistikken som viser ny januar-rekord ved norske overnattingsbedrifter.
2,1 millioner overnattinger ved norske overnattingsvirksomheter i januar er en økning på 4 prosent sammenlignet med fjoråret og er ny rekord for januar måned.
Det var litt over 80.000 flere enn i januar 2025 og utenlandske overnattingsgjester sto for den største delen av økningen.
Hele 71.000 flere utenlandske overnattinger gir en vekst på 12 prosent mot fjorårets januar.
– Sammenlignet med januar i fjor, som også var en rekordmåned blant januarmånedene, ser vi en økning både blant norske og utenlandske overnattinger. Utenlandske gjester sto for den største delen av veksten, sier seniorrådgiver Kristin Aasestad i Statistisk sentralbyrå.
Danskene er størst
Rundt 75 prosent av de utenlandske overnattingene i januar kom fra Europa og Danmark hadde nærmere 110.000 av dem.
Det gir en økning på 28 prosent for danskene i forhold til januar 2025. Danske overnattinger utgjorde 16 prosent av alle utenlandske overnattinger i januar.
Neste på listen er Storbritannia med 79.000, som er en økning på 18 prosent. Også Sverige øker med 2,2 prosent og står for nesten 76.000 av overnattingene.
– Vi ser at mange utenlandske gjester overnatter i fylker med store skidestinasjoner. Snøforholdene i Alpene har vært mer varierende de siste årene, mens Norge har hatt mer stabile snøforhold. Dette kan ha gjort at utenlandske skiturister velger Norge foran andre land, sier Aasestad.
– I tillegg gjør kronekursen det fremdeles gunstig for mange utlendinger å legge reisen til Norge.
Det er interessant å se at danskene og svenskene velger først og fremst Oslo, Buskerud og Innlandet, som har flere av de største skidestinasjonene i Norge.
For britene er det Troms som er det mest besøkte fylket, etterfulgt av Oslo og Vestland.
Dobbelt så dyrt i Tromsø
I januar var gjennomsnittsprisen nærmere 1400 kroner. Det er en økning på 5,7 prosent sammenlignet med samme måned i fjor.
Den klart høyeste gjennomsnittsprisen er i reiselivsregion Tromsø. Der er gjennomsnittprisen dobbelt så høy og et hotellrom koster litt over 2800 kroner.
Nord-Troms-regionen og Trysil følger etter med en gjennomsnittpris på 2100 kroner.
I tillegg kan Statistisk sentralbyrå vise til en varierende kapasitetsutnyttelse i regionene. Tromsø er igjen i tet med 87 prosent belegg, mens Trysil følger med 73 prosent.
Gjennomsnittet i Norge endte på 45 prosent.