Ordfører Rune Krutå i Mosjøen, daglig leder Espen Isaksen i Mosjøen og Omegn Næringsselskap sammen med salgsdirektør Heidi Frafjord i Heimr og hotelldirektør Kristin Laksfors ved Fru Haugans Hotel.

Satser på flere målgrupper og nye unge ledere

Ett år før den nye flyplassen kommer på Mo i Rana, gjennomgår Fru Haugans Hotel store endringer for å holde seg ettertraktet for lokale, nasjonale og internasjonale gjester.

Publisert Sist oppdatert

Heimr Collection er kjent for å gjennomføre omfattende renoveringer av hotellene de overtar over hele landet. Blant de 12 hotellene i porteføljen, finner vi enda et hotell som har gjennomgått store endringer – Fru Haugans Hotel ved Helgelandskysten

Målet er at flere internasjonale turister skal få øynene opp for Helgelandskysten. Derfor satser Heimr Collection stort på markedsføringen av Fru Haugans og individuelt reisende til Mosjøen.

– Vi satser særskilt på individuelt reisende framover, sire salgsdirektør Heidi Frafjord i Heimr Collection til Hotellmagasinet.

Men det betyr ikke at de overser kurs og konferanse. Frafjord kan fortelle at kjeden deltar på messer og salgsreiser i inn- og utland for å tiltrekke seg kunder i MICE-segmentet.

– Hotellet satser også stort på kurs- og konferansemarkedet, og det er en glede å se at vi har bestillinger fra hele landet som ønsker å oppleve både hotellet, historien og vakre Helgelandskysten.

Hotellet har tatt imot gjester siden 1794 og ligger i hjertet av Helgeland. I 2023 tok familien Glastad og Heimr Collection over Fru Haugans.

Unge ledere

I februar ble det klart at Kristin Laksfors overtok som fungerende hotelldirektør. Nå har hun fått rollen permanent og fortsetter å satse på unge ledere for å videreutvikle destinasjonen.

20 år gamle Sofie Valåmo Stensvoll rykket opp internt og startet i jobben som resepsjonssjef 1. mai. Sofie har fått ansvaret for ti personer på hotellet, en rolle hun bekler ved siden av studiene.

– Jeg startet min karriere på Fru Haugans i 2024 og hadde klare ambisjoner om å utvikle meg til å få et lederansvar, sier Sofie Valamo Stensvoll.

Christian Bakken har kommet fra Hønefoss til Helgelandskysten for å ta den nye rollen som restaurantsjef ved hotellet.

27-åringen er utdannet sommelier og har blant annet erfaring fra rollen som hovmester Thon Hotel Storo.

– Ønsker det autentiske

Målet for Fru Haugans er å tilby mat, storytelling og et bredt utvalg av aktiviteter for lokale og tilreisende.

På vinteren er det blant annet snøscootersafari og villmarksaften. Mens på sommeren har de en zipline som lander i hotellhagen og en idyllisk uteservering.

Samtidig satser Fru Haugans på egne arrangementer, med konserter i hotellhagen og weekendarrangementer.

– Vi ser en stor trend blant de tilreisende at de ønsker det autentiske. Vi har tatt vare på hotellet i forhold til arkitektur, lokal mat og matopplevelser, som også kan kombineres med kunst, sier hotelldirektør Kristin Laksfors.

Ny flyplass

Den nye flyplassen på Mo i Rana kommer i 2026 og ligger en times kjøretur unna Fru Haugans. Flyplassen bidrar til kortere reisetid, og nå forbereder hotellet seg på at det kan komme flere tilreisende til regionen.

Heidi Frafjord mener Fru Haugans er en viktig bedrift for Mosjøen og holdt blant annet foredrag på Næringsforeningens årsmøte forrige uke.

– Heimr Collection jobber tett med lokalt virkemiddelapparat. Det er viktig for oss å være en regional næringsutvikler og bidra til både bo, arbeid og opplevelse, sier Heidi Frafjord.

Powered by Labrador CMS