Det har vært litt av en reise for ekteparet Frode og Kristine Sakshaug siden de startet med restaurantdrift i Inderøy i 2006 og hotellutbygging i 2020. Øyna Kulturlandskapshotell har høstet en rekke priser for blant annet mat og drikke.

Ekteparet Frode og Kristine bygde hotell på egen tomt. Det er blitt en knallsuksess 

– Vi bestemte oss fra første dag at vi skulle lykkes, sier Frode Sakshaug. 

Publisert Sist oppdatert

Øyna Kulturlandskapshotell:

Hotellet ligger i Inderøy og ble bygget på egen tomt av ekteparet Frode og Kristine. Hotellet har 18 rom på 36 m2 med fjordutsikt, konferansefasiliteter, restaurant og skybar - og har vunnet en rekke priser for sitt bærekraftarbeid innen blant annet mat og drikke. 

Ekteparet Frode (55) og Kristine (52) Sakshaug hadde fulltidsjobber som henholdsvis bonde og fysioterapeut, men startet restaurantdrift på si allerede i 2006. Men de ønsket noe mer. Og drømte om hotell. Med egen tomt ved gardsbruket ble drømmen til virkelighet. 

Og i 2020 sto Øyna Kulturlandskapshotell i Inderøy kommune halvannen times kjøring fra Trondheim med 18 rom og store konferansefasiliteter klar til bruk.

Siden har det bare gått én vei; oppover. 

Kostet 60 millioner kroner

Hotellet har ikke bare tjent penger fra første dag. Nylig ble de tildelt trøndersk opplevelesespris for inneværende år. Hotellet er også Norsk Økoturisme-sertifisert.  

Inderøy ligger halvannen times kjøring fra Trondheim. Her - på egen tomt og med fantastisk utsikt ut over fjord og urørt natur - ligger Øyna Kulturlandskapshotell.

– Vi er rimelig fornøyde med det vi har fått til, men et hotell går ikke av seg selv. Vi hadde en klar plan og strategi på hvordan vi ønsket å drive hotellet med elementer som tilstedeværelse, godt vertskap, lokal matprofil og et sted hvor gjestene føler de kan slappe av. Dette får vi får gode tilbakemeldinger på fra gjestene på at vi leverer, og mange kommer tilbake til oss. Vi bestemte oss fra første dag at vi skulle lykkes – og når vi fikk bygget hotellet med denne unike beliggenheten så var resten opp til oss selv, sier Frode Sakshaug til Hotellmagasinet.

Hotellet kostet rundt 60 millioner kroner og ble bygget i seks trinn. Rommene er 36 m2 med fjordutsikt. I fjor ble det også bygget en skybar med kapasitet til 50 personer.

– Vi brukte kun lokale håndverkere. Tomta satte noen begrensninger, men sjøutsikt for samtlige rom var helt nødvendig, sier 55-åringen, som legger til at han snuser på utvidelse av hotellperlen. 

Kun faste ansatte

De har flere faste bedrifter som legger konferanser til hotellet. I tillegg flere bryllup og lokalturisme. Men de benytter seg ikke av de store booking-søkemotorene.

– Står det et rom ledig så får det være det sånn, sier han.

– Vi kan ikke overleve med å drive et hotell i distriktet basert på kun turisme. Derfor er kurs og konferanse og bryllup svært viktige inntektskilder. Pandemien var bra for oss i form av mye lokalturisme. Jobben vi gjør hver dag med gjestene er utrolig viktig, legger han til.

18 rom på 36 m2, restaurant, konferansefasiliteter og skybar er bare noe av det du har tilgang til på idylliske Øyna Landskapshotell. Samtlige rom har fjordutsikt.

Hotellet har 18 faste ansatte, hvorav fem fagutdannete kokker. Under pandemien utdannet en av de ansatte seg til vinkelner. Her får gjestene kun servert kortreist lokal mat og drikke.

– Faste og dyktige ansatte er helt avgjørende for å lykkes. De ansatte tar ansvar for sin egen jobb, og hos oss er det flat struktur – og vi legger oss ikke borte i hva de andre gjør. De ansatte har fastlønn, men vi betaler bedre enn tariffen. Kona og jeg bidrar med alt på hotellet. Sånn må det også være, sier Frode Sakshaug.

Powered by Labrador CMS