Polske kokker til Norge

Publisert Sist oppdatert
Ingress:

Nå kommer også polske kokker til Norge. Gjennom Adecco kan man nå leie inn høyt kvalifiserte polske kokker med internasjonal erfaring.


 

De polske kokkene har alle fagbrev og minst tre års erfaring som kokker før Adecco tar de inn til første gangs intervju. Så blir de mest aktuelle kandidatene tatt inn på en rekrutteringsdag der andre gangs intervju gjennomføres, sammen med en matfaglig test.


De som passerer dette nåløyet blir så sjekket for referanser før de kommer til et tredje intervju og et tre dagers kurs på Adeccos nordiske Campus i Szaflary helt sør i Polen. Ikke langt fra skimetropolen Zakopane.
– Her på Campus får de tre dager intensiv opplæring. Mange kan mye av dette fra før, men vi velger å gi de dette som en bakgrunn for det de møter i Norge. Vi går gjennom mye faglig, men i tillegg får de en kort innføring i de kulturforandringer de kan møte når de kommer til Norge. HACCP, hva og hvorfor er et tema sammen med kjøkkenhygiene, kryssforurensing, matforgiftning (bakterier, temperaturer), Ik- mat kontroll, risikovurdering, kjemisk helsefare, ergonomi, arbeidsmiljøloven og førstehjelp. Det hele avsluttes med en eksamen. Samtidig som de er her gjør vi de ”klare” for å dra til Norge, sier Trygve Flood i Adecco. Han har ansvaret for rekrutteringen innen hospitality i Adecco.


– Med klargjøring mener vi CV og formaliteter som skal til for å kunne jobbe i Norge. Vi tar imot kandidatene i Norge og får de ut til oppdragsgiver som skal ha et oppdrag på minimum en måned til våre kokker. Erfaringene så langt tilsier at disse kokkene blir på stedet eller flyttes rundt innen en kjede for å ta unna der det trengs. Vi tilbyr også norskkurs. For de andre faggruppene har vi obligatorisk norskkurs, men ikke for kokkene. De snakker godt engelsk etter enten å ha jobbet utenlands eller å ha jobbet på internasjonale hotellkjeder i Polen. Men vi tilbyr norskkurs i Norge. Vi foretar også en oppfølging i Norge for å sjekke at rett mann er på rett plass og vi er ikke redde for å garantere at den kokken vi leverer er kompetent til den jobben han skal gjøre, sier Flood. Av 19 kokker som stilte til intervju så er de åtte beste nå klare til å dra til Norge.


FORDELER
Han skryter uhemmet av polakker som arbeidstakere.
– Polakker er vant til å jobbe utenlands og har generelt høy arbeidsmoral og de snakker godt engelsk. De er ofte motivert for å bli i Norge lengre. Veien tilbake til Polen er lengre enn for eksempel for svensker. Det vil si at vi snakker om mer stabil arbeidskraft. Et vi har sett er at de har lavt sykefravær og gjennom intervjuene har vi funnet ut at valget om å flytte til Norge er reflektert og gjennomtenkt. Lønnsnivå og sosiale goder og kvaliteten på livet generelt er så forskjellig fra Polen til Norge at det også gjør at de som kommer ønsker å bli over en lengre periode, sier Flood.
– Men kan de lage ribbe, lutefisk, fårikål og andre norske spesialiteter?
– Matkultur og faglig sett er Polen ganske likt Norge. Noen forskjeller er det, men ikke verre enn at man kan greit lære seg norsk tradisjonsmat. Dette er oppegående kokker som har kunnskapen med seg, sier Flood.

 

MÅTTE SLUTTE
En av kokkene vi møtte på Campus i Polen var Jakur Michno. Han hadde lang erfaring med å jobbe utenfor Polen.
– Jeg har jobbet mange år på et hotell i Galway i Irland, men nå finanskrisen nådde Irland for fullt måtte de stenge og da var jeg uten jobb, smiler Jakur. Han har venner som jobber i Norge allerede og de er fulle av lovord over hvordan det er å jobbe i Norge. Også er det så gode fiskemuligheter der, ler han – fullt klar over myten om at polakker i Norge bare er fiskere.

Jakur Michno er en av kokkene som vil til Norge. Han har lang internasjonal erfaring og snakker perfekt engelsk etter å ha jobbet på Irland i flere år.


– Jeg trives faktisk veldig godt med fiskestanga, ler han. Han definerer seg selv som en internasjonal kokk som har sin styrke i french cusine, men han går ikke av veien for å lære seg å lage norsk tradisjonsmat. Det er det som er moro med dette yrket, man lærer noe av andre hele tiden, sier Jakur Michno.


Andre kokker vi møtte på Campus var opptatt av det at norske kokker er i verdenstoppen og at det var mulig å lære å utvikle seg videre. Andre var opptatt av de norske råvarene som mange hadde hørt mye positivt om.

Main Image:
Thumbnail Image:
Powered by Labrador CMS