Når utemiljøet teller
Byen Adenau ble grunnlagt av riddere fra Malta, noe flere av hotellets effekter bærer preg av. Hotellet er opprinnelig bygget i år 1578 og har en lang og spennende historie. Blaue Ecke er senere både utvidet og restaurert og er i dag drevet av Andrea Thelen. Hotellet fremstår som et idyllisk og romantisk lite hotell med 28 hyggelige og moderne doble gjesterom, restaurant og bar og har i tillegg en hyggelig ute servering om sommeren. Men det er ikke det nærmeste utemiljøet som trekker gjestene til ”Blaue Ecke”. En nær nabo er motorsportseldoradoet Nurburgring.
Entusiaster
I 2005 ble det gamle familiehotellet overdratt til to svenske eiere. Gerry Nordstrøm og Mikael Stillmann er ivrige motorsykkelentusiaster og bedre kjent for utgivelser av motorsportmagasinet ”Bike” i Norden. De hadde besøkt Nurburgring en rekke ganger og bodde selvfølgelig på ”Motorsykkelhotellet” fremfor noe, Blaue Ecke. Når muligheten en dag bød seg, bestemte de to motorentusiastene seg for like godt for å gripe sjansen og kjøpte hotellet på grunn av beliggenheten til Nurburgring banen.
Hotellets utemiljø
Hotellet ligger rett ved Nurburgring, den berømte racerbanen, som opprinnelig ble bygget i 1927 og er ca 28 km lang. Banen og anlegget ble senere utvidet og har spennende og detaljert historie. Allerede i 1903 bestemte Keiser Wilhelm II seg for å lage en motorsportsarena her. Banen fremstår i dag som en magnet for motorentusiaster fra hele Europa og hvor alle kjente racerkjørere både i formel 1 biler og motorsykler har prøvd seg opp gjennom tidene. Den mest kjente episoden er likevel at det var her Niki Lauda var utsatt for en stygg ulykke og måtte legge opp som formel 1 fører i 1975. Ved hovedanlegget finnes også et opplevelsessenter som er vel verd et besøk. Grand prix Banen slik den er i bruk i dag ble bygget i 1982 og hvor Ayrton Senna ble den første vinneren. Denne banen er et moderne anlegg på 5,1 km, hvor det nå foreligger nye utvidelsesplaner. Området er i dag Tysklands største sportsområde.
Mulighetene
Utemiljøet rundt hotellet gir besøkere mange muligheter. Som gjest kan du selvfølgelig kjøre rundt i området for å se på arkitekturen på gamle slott og andre bygninger eller besøke noen av de mange koselige stedene som ligger i området for et krobesøk. Avstanden til Moseldalen er overkommelig, hvor du kan oppleve vinsmaking eller smake på Tysklands mange sorter av øl for en rimelig penge. Ønsker du turterreng for en spasertur, finner du naturen rett i nærheten av hotellet. De fleste tilreisende til området er imidlertid mest opptatt av Nurburgring, bil- og motorsykkel kjøring på banen, se eller oppleve at andre kjører på banen, oppleve stemningen rundt banen eller kanskje besøke motorsportmuseet som ligger ved banen og hovedanlegget. Hotellet hjelper deg med å organisere transport, om du finner dette mest praktisk.