Cognac servert med stil
Rémy Martin Bartender Style Masters tester og belønner bartenderes evne til å mestre alle aspekter ved jobben bak bardisken: kreativitet, kunnskap, forretningsteft, kommunikasjon, presentasjon, teknikk og noe som ikke kan læres – en naturlig stilsikkerhet.
Konkurransen går ut på at deltakerne skal lage to forskjellige kreasjoner. En drink med Rémy Martin V.S.O.P. som hovedingrediens, og en Perfect Serve, det vil si Rémy Martin X.O. kombinert med mat som får frem det beste i cognacen. I tillegg må de konkurrerende gjennom en avansert skriftlig prøve om Cognac og Rémy Martin.
To oppskrifter
Rémy Martins krav til deltakerne var at de presenterer to ulike drinker i finalen. En Perfect Serve, med Rémy Martin X.O. Excellence, der alle fem sanser måtte stimuleres og en longdrink som løftet kvalitetene i Rémy Martins verdenskjente V.S.O.P. Fine Champagne Cognac.- Du kan være en flink bartender, men her må du i tillegg finne en smakskombinasjon og balanse mellom de forskjellige ingrediensene som matcher Fine Champagne cognac, forteller Romain Jourdan fra Maxxium Norge som satt i dommerpanelet.
- Karakteristikkene til en Rémy Martin VSOP er blant annet en floral og fruktig duft og en smak med innslag av blant annet honning, lakris, eksotiske og modne frukter.
- Som Frankrikes ypperste merke og verdensleder i kvalitetscognac anser Rémy Martin kreativitet som en viktig egenskap hos fagfolk. Men for dem er perfeksjonisme og målbevissthet med tanke på oppgaven de eneste måtene man kan oppnå langvarig suksess, forteller Jourdan.
Engasjerte bartendere
Begeistringen for konkurransen var udelt blant deltakerne vi snakket med. Ifølge deltakerne er Rémy Martin Style Masters helt spesiell fordi den tester bartendere på helt andre parametere enn det man vanligvis gjør.
Blant de norske deltakerne var det Anne Marte Røneid og Jo Jacobsen fra Le Canard som kvalifiserte seg til finalen. Den går av stabelen i Cognac den første uken i juni.Niko Autti fra Helsinki Kemp club serverte Chili-sjokolademousse. Kort fortalt er dette en ordinær sjokolademousse som er piffet opp med litt chili. En halv oppi og en hel ved siden av. Chilien gir det lille ekstra. Utrolig enkelt.
Fredrik Lundegård fra Grand Hotel i Lund serverte Espresso brulée og en sigarformet flan fylt med krem smakssatt med svensk punsj. Toppet med aprikoskaramellsaus. Serveres til romtemperert Rémy Martin VSOP. Den søte smaken i retten tar frem aromatiske toner fra cognacen.
Kim Hass fra KongC i København presenterte en smakfull Perfect Serve: Hjemmelaget ananaschips med bringebærkompott og ananasbladkompott som dip. Servert med Rémy Martin XO. Som drink serverte han ”smoking gun”. En frisk, lett og ikke mist stilig cocktail.
5 cl Rémy Martin VSOP
1cl vaniljesirup
1 cl eplejuice
1 cl fersk sitronjuice
1/4 teskje ingefærjuice
Alle ingrediensene shakes og helles i et glass.
Kjøles med flytende nitrogen for en visuell effekt, men mest av alt for å beholde nyansene fra cognacen uten å vanne den ned med isbiter.
Garner med en skive ingefær og en vaniljestang.