– Vi har stor tro på Askim som et voksende knutepunkt

Teo Luisa mener det planlagte hotellet i Askim passer utmerket inn i Capitane Hotels profil og geografiske dekning. – Askim trenger flere hotellsenger.

Publisert Sist oppdatert

På fredag ble det kunngjort at Capitane Hotels er enig med Stasjonskvartalet Utvikling om «utvikling, bygging og drift» av et nytt hotell ved Askim stasjon.

De mener avtalen markerer starten på et samarbeid mellom to aktører med felles ambisjoner: å skape et attraktivt og framtidsrettet bymiljø som kobler sammen reisende, innbyggere og næringsliv i Indre Østfold.

– Vi har stor tro på Askim som et voksende knutepunkt. Med sentral beliggenhet, gode kollektivtilbud og sterke lokalsamfunn, er dette et ideelt sted for et hotell som både møter behovet for overnatting og skaper ringvirkninger lokalt, sier Teo Luisa, , daglig leder i Capitane Hotels AS. Vi gleder oss til å være med på denne spennende byutviklingen.

– Selskapet er godt organisert for ferden videre, og Askim med sin posisjon i indre Østfold passer utmerket inn i Capitane Hotels sin profil og geografiske dekning. Askim trenger flere hotellsenger, og vil med denne flotte beliggenheten på jernbanestasjonen tiltrekke seg nye besøkende til byen. Prosjektet vil også bidra med sine opplevelser positivt til den planlagte byfornyelse Askim står foran i årene som kommer.

– Et viktig løft

Hotellet vil bli plassert på Askim jernbanestasjon, og vil ha gangavstand til sentrum, kulturtilbud, handel og spisesteder.

Det forventes at et hotelltilbud vil styrke sentrum som destinasjon for både forretningsreisende, turister og besøkende til arrangementer og konferanser.

Et hotell vil også kunne fungere som en katalysator for videre vekst i sentrum. Økt tilstrømming av gjester og reisende kan gi nytt liv til lokalt næringsliv, samtidig som det skaper arbeidsplasser og styrker attraktiviteten for nye etableringer i området.

– Dette er et viktig løft for Askim. Et hotell bidrar til mer aktivitet i sentrum og gir oss større muligheter til å ta imot besøkende – både de som kommer med tog og buss, og de som skal delta på lokale arrangementer, møter eller kurs, sier prosjektleder Ottar Havig i Stasjonskvartalet Utvikling AS.

En ny bydel vokser fram

Det planlagte hotellet blir en del av den større utviklingen av Stasjonskvartalet – et ambisiøst byutviklingsprosjekt som skal forvandle dagens stasjonsområde til et attraktivt og bærekraftig byrom.

Planene inkluderer både boliger, næringslokaler, handel, servering og nye møteplasser i form av grønne områder og byrom. Et nytt torg skal etableres som samlingspunkt for området, og det legges stor vekt på arkitektonisk kvalitet, miljøvennlige løsninger og gode forbindelser til øvrige deler av byen.

I tillegg skal bussterminalen ved stasjonen bygges om og integreres bedre med togstasjonen, slik at det skapes et effektivt og moderne kollektivknutepunkt.

Powered by Labrador CMS