Stavanger øker mest

Publisert Sist oppdatert
Ingress:

Nordmenns interesse for ferielandet Hellas har økt til tross for - eller på grunn av - krisetilstander i gresk økonomi. Her hjemme er det oljehovedstaden som øker mest, skal vi tro søketallene til Hotels.com.

Selv om Hellas står på randen av økonomisk kollaps og landets fremtid i EU er svært usikker, har norske ferierende på ingen måte sviktet landet. Stadig flere nordmenn trekkes mot de greske øyene, og søketallene til Hotels.com for 2011 viser at søk etter populære feriemål i Hellas økte kraftig i fjor. 

 

Idyll og historie

 

Mest økte den populære ferie- og partyøya Kos. Hele 411 prosent flere nordmenn søkte på Kos i 2011 enn i 2010. Kos er kanskje mest kjent for sitt yrende natteliv, men stadig flere oppdager også øyas mer idylliske sider utenfor Kos by. På annen plass kommer Rhodos, som kan vise til en økning på 351 prosent flere søk. Rhodos er kjent for sin spennende historie, og i følge legenden var det her Kolossen på Rhodos, som utgjorde et av antikkens syv underverker, sto.

- Hellas er jo tradisjonelt en av nordmenns aller største feriefavoritter, og når vi ser på tallene, ser det ikke ut til at nordmenn har latt seg skremme av krisen i gresk økonomi. Tvert i mot ser det ut til at nordmenn øyner muligheten for å kunne skaffe seg en billigere ferieopplevelse i et Hellas som er svekket økonomisk, sier kommunikasjonsdirektør for Hotels.com, Alison Couper, i en pressemelding.

 

Mat og drikke

Her hjemme er det Stavanger som øker mest, og oljehovestaden seiler inn på en fjerdeplass på Hotels.com sin økningstopp for i fjor. 

- I tillegg til å være en helt sentral by for oljerelatert næringsvirksomhet, så har Stavanger også blitt et svært attraktivt reisemål for nordmenn som ønsker seg en langhelg fylt med god mat og drikke. Det er få byer som kan skryte av den samme tettheten av restauranter og serveringssteder, så økningen skyldes trolig en god blanding av business og pleasure, sier Alison Couper.

 

Her er topp-ti listen over de reisemålene som økte mest i 2011:

1.      Kos - 411%

2.      Rhodos - 393%

3.      Nord-Jylland  - 351%

4.      Stavanger  - 345%

5.      Palermo - 333%

6.      Oppland - 271%

7.      Ko Lanta - 250%

8.      Funchal - 238%

9.      Bergen - 237%

10.     Agaba - 231%

Teaser:

Nordmenns interesse for ferielandet Hellas har økt til tross for - eller på grunn av - krisetilstander i gresk økonomi. Her hjemme er det oljehovedstaden som øker mest, skal vi tro søketallene til Hotels.com.

Main Image:
Thumbnail Image:
Main Image Credit:
Stavanger har en restaurant-tetthet som få andre byer kan skryte av. (Foto: Birgitte Henriksen)
Powered by Labrador CMS