Stadig flere veggedyr

Publisert Sist oppdatert
Ingress:

Veggedyrene blir et stadig større problem i norske bygg, som konsekvens av økt reisevirksomhet. Krypene kommer inn i landet som gratispassasjerer i bager og kofferter.   

- Trenden er at veggdyrene blir med hjem i kofferten fra utlandet, og dette har vi eksempler på at skaper store problemer i norske hus, sier produktsjef Rune Smådal i If Skadeforsikring, i en pressemelding.

 

Under sengen

I følge Smådal oppholder veggdyrene seg gjerne under sengen frem til de kjenner kroppsvarme i madrassene. De små insektene, som holder seg skjult om dagen, suger blod fra mennesker om natten.

- For å bli kvitt insektene må innboet i enkelte rom i huset sjokkfryses i flere døgn i frysecontainere, forteller Rune Smådal.

 

Blodsugere

- Når veggdyrene begynner å suge blod fra mennesker, kan resultatet bli rødlige prikker, og sterk kløe. Som nyutklekkede er veggdyrene nesten gjennomsiktig, men de får mer rødlig farge etter å ha fått i seg blod, forteller biolog Stein Norstein i Anticimex.

 

Dyre saneringer

I følge If og Anticimex må det sterke virkemidler i bruk for å bli kvitt veggdyrene.

- Ofte holder det ikke å sprøyte, vi må også sjokkfryse innboet i rommene i flere døgn med frysecontainere. Det sprøytes kulde langs listverk og vegger, og så må møbler og senger fryses ned i containere. Dette må ofte gjentas, og kan fort koste 30-50.000 kroner, sier Rune Smådal.

Og veggdyrproblemet bare øker i norske hjem. Ifølge Anticimex, som utfører skadesaneringene for If sine kunder, har denne type saneringssaker økt kraftig de siste årene, og økningen bare i 2012 var på mer enn 10 %.

- Fordi veggdyrproblemet er økende, og skaper store problemer for huseiere har If valgt å inkludere en skadedyrssanering i sin Hus og Hytteforsikring, forteller Smådal.

 

Ubehagelige insekter

Smådal har også noen tips i forhold til hvordan man unngår å få med seg ubudne gjester hjem:

- Veggdyrene kommer ofte via hoteller eller overnattingssteder. Kofferter og bagasje bør derfor ikke rett ved eller på sengene. Unngå å legge kofferten på sengen når du pakker tingene dine for hjemreisen, sier Smådal.

 

Sjekk med forsikringsselskapet ditt

- Da skadedyr vanligvis ikke er omfattet av boligforsikringene, er det derfor viktig å sjekke om ditt forsikringsselskap har denne dekningen inkludert, sier Rune Smådal i If.  

 

De 8 vanligste skadedyrene i Norge:

  • Sukkermaur ol.
  • Stokkmaur
  • Rotter
  • Mus
  • Stripet borebille
  • Veps
  • Veggedyr
  • Sølvkre

(kilde Anticimex)  

Teaser:

Veggedyrene blir et stadig større problem i norske bygg, som konsekvens av økt reisevirksomhet. Krypene kommer inn i landet som gratispassasjerer i bager og kofferter.   

Main Image:
Thumbnail Image:
Main Image Credit:
Cimex lectularius - eller veggedyr - kryper gjerne ned i bagasjen i utlandet, for så å skape store problemer i norske hjem. (Foto: If)
Powered by Labrador CMS