Liker å være tidlig ute

Publisert Sist oppdatert
Ingress:

Nordmenn liker å planlegge ferien i god tid, og en tredel av oss bestiller ferien allerede tre til fire måneder i forveien. 

Det viser en fersk undersøkelse fra hotellsøketjenesten Hotels.com.

"Hoppe på-turer" er blitt lettere etter internetts inntog, og det er godt mulig å spare penger med litt research. De beste tilbudene går gjerne først, og det kan være noe av grunnen til at så mange velger å booke ferien i god tid. 

 

Reiser aldri ut

Undersøkelsen viser at de fleste velger å booke ferien i svært god tid før avreise. Bare en prosent hopper på i siste liten, og bestiller turen de siste fem dagene før avreisedato. Ytterligere en prosent gjør det samme den siste uken før.

11 prosent booker turen en måned før avreise, 21 prosent er ute to måneder før avreise, og 30 prosent bestiller ferieturen 3-4 måneder før de skal av gårde.  Så mye som ti prosent er ute et halvt år i forveien, mens fire prosent svarer at de kan bestille tur i opptil et år før avreise. Null prosent svarer imidlertid at de bestiller over et år i forveien, men tre prosent sier de aldri reiser til utlandet. Fem prosent svarer at de ikke vet eller husker. 

 

Kjente hoteller

Reiseeksperten Helge Baardseth fra reisebladet Vagabond kjenner igjen mønsteret. 

- Nordmenn er ikke lojale overfor hvilke reiseaktører de bruker, men de vil heller tilbake til det hotellet de hadde det så bra på sist. Dermed vet de hva de får, sier han. 

Baardseth mener at den harde kjernen av reisende ofte sitter og venter til reisemålet er klart, før de bestiller i god tid i forveien.

- Dette er jo den ENE lange ferien man har i løpet av året, og da planleger man gjerne i god tid og vil være sikker på å havne på det stedet man har mest lyst til å besøke, sier han. 

Han understreker at dette stort sett gjelder for folk som reiser på en lengre ferie, men at det stiller seg annerledes når det gjelder byferier. 

- Dersom man skal på en tre-dagers reise til Roma, bestiller man ikke så lang tid i forveien. Da reiser vi billig og bruker noen ekstra kroner på hotellet, sier han. 

Baardseth skal ut på storbyferie om ikke så lenge, og reiser da ikke så langt. 

- Min neste reise går til Stockholm, men jeg er litt usikker på hvor jeg skal bo. Personlig prøver jeg å unngå de store kjedehotellene og heller finne et hotell som ligger litt for seg selv -  gjerne et boutique hotell - som ikke er et boutique hotell, avslutter han. 

En kuriositet i undersøkelsen er at en husstand på fem personer eller mer er den mest impulsive gruppa. 17 prosent i denne gruppa svarte at de bestiller reisen tre til fire uker i foreien. Landsgjennomsnittet i denne perioden ligger på ni prosent. 

Undersøkelsen ble gjennomført av Norstat på vegne av Hotels.com i uke 12, 2011. Et landsrepersentativt utvalg på 100 personer over 18 år svarte på undersøkelsen via internett. 

Main Image:
Thumbnail Image:
Powered by Labrador CMS