Kjøper First Hotel Ambassadeur
Anker STI Holding AS har inngått en intensjonsavtale om kjøp av både eiendommen og driften ved First Hotel Ambassadeur i Drammen.
Det er Host Hoteleiendom Norge AS og Tribe Hotel Management Norge AS som har inngått intensjonsavtalen om salg av eiendommen og driften ved First Hotel Ambassadeur i Drammen til stiftelsen Anker Studentboliger v/Anker STI Holding AS.
Fortsetter under samme navn
Anker STI vil fortsette driften under navnet First Hotel Ambassadeur gjennom en franchiseavtale med First Hotels.
Hotellet har en bra beliggenhet i Drammen, og er det største hotellet i byen når det gjelder romkapasitet og konferansekapasitet. En omfattende renovasjon er nylig avsluttet, som omfattet 144 rom med korridorer, samt renovering av konferansefasiliteter med det siste innen AV- utstyr.
First Hotels har 60 unike hoteller sentralt beliggende i utvalgte byer i Norge, Sverige og Danmark, og er blant de ledende kjedene i Skandinavia. Anker STI er en næringsdrivende stiftelse med aktivitet innenfor forretningsområdene studentboliger, næringseiendom, hostel- og hotelldrift. Stiftelsen eier og driver blant annet Anker Hotel i Oslo og ca 1000 studentboliger.
- Vi har eid og drevet First Hotel Ambassadeur siden 1998. Når vi nå vurderer å selge hotellet så er dette på bakgrunn av tre forhold; Vi får frigjort likviditet, vi får synliggjort at det er store merverdier i både eiendomsmassen og driften vår og hotellet vil fortsatt bli profesjonelt drevet under merkevaren First Hotels, sier styreleder Asmund Haare i First Hotels i en pressemelding.
- Spennende mulighet
Administrerende direktør i Anker STI Holding Per Carlenius uttaler:
- For Anker STI representerer First Hotel Ambassadeur en spennende mulighet til å øke vårt engasjement innenfor hotell. Vi ser en vinnvinn situasjon i transaksjonen og gleder oss til å få muligheten til å videreutvikle hotellet sammen med First Hotels. Med sine 237 rom er hotellet så stort at vi ser muligheter for å utvikle noen av rommene til studentboliger over tid, og bruke disse rommene som vandrehjemsrom om sommeren. På denne måten kan vi skape et kombinasjonsbygg tilsvarende det vi har gjort med Anker Hotell på Ankertorget i Oslo.
Partene er enige om ikke å gå ut med kjøpesummen før gjennomføring av avtalen.
Heilo Eiendom AS er rådgiver i transaksjonen.
