Lofotens kunsthotell
![]() |
- Vi vil være kunsthotellet i Lofoten, og her i restauranten vil profesjonelle Lofotkunstnere vise sine bilder, sier Kirsti Liland, daglig leder for Best Western Svolvær Lofoten hotell. |
Helt siden hotellet ble bygget i 1986 har det hatt et kunstnerisk preg.
- Bestefaren til hotelleier Kirsten Falk-Petersen var broren til Edvard Munch, og sånt forplikter, smiler Liland.
Rundt om i henger reproduksjoner av Munch, og andre Munch-effekter. Dette har hotelledelsen spilt på siden hotellet ble åpnet.
- Nå ønsker vi å ta det helt ut, og presentere ekte bilder, laget av dyktige profesjonelle kunstnere som holder til i Lofoten. Vi har allerede inngått avtale med mange kjente kunstnere, sier Liland.
- Alle kunstnerne vi har vært i kontakt med har vært positive, sier hun fornøyd. Ved å ha bildene utstilt her på hotellet, blir de sett av andre enn dem som vanligvis oppsøker galleriene. Responsen fra gjestene har vært veldig positiv.
|
Først ute med salgsutstilling i hotellets nyrenoverte restaurant er den profesjonelle Svolvær-kunstneren Tine Lundkvist. – Jeg har fått god respons, sier hun. |
- Alle tente på dette, og kort tid etter var vi i gang med planleggingen, sier Liland. 90-tallets gule vegger ble malt over, og de grønne gardinene ble tatt ned.
I februar reåpnet hotellet, og i første omgang er det resepsjonen og restauranten som har fått et skikkelig ansiktsløft. Veggene er malt i lyse farger, og vinduene har fått nye, trendy gardiner.
Først ute med salgsutstilling, er billedkunstner Tine Lundkvist fra Svolvær. Utstillingen åpnet samtidig med re-åpningen i februar, og består av 11 naturinspirerte bilder i akryl på lerret.
- Jeg synes det er interessant å stille ut bildene mine her, og responsen har vært bra, sier Lundkvist.
- Vi ønsker å presentere bilder skapt av profesjonelle Lofot-kunstnere, og etter planen skal hver kunstner ha bildene utstilt i tre måneder av gangen, sier Liland. Dette er salgsutstilling, og bilder som selges skal erstattes med nye.
![]() |
Bestefaren til hotelleier Kirsten Falch-Pedersen var broren til selveste Edvard Munch, og kunst har vært viktig helt siden hotellet ble bygget i 1986. I trapperom og korridorer henger reproduksjoner. |
Turisme rundt kunst og kultur er i ferd med å bli et stort internasjonalt marked.
Lofoten og billedkunst har lenge vært en skjult skatt i Norge, men blir stadig mer kjent. I årevis har Lofoten, lyset og naturen trukket til seg malere, fotografer og andre visuelle kunstnere.
I regionen finnes mange dyktige billedkunstnere og gallerier, og sammen med kunstskolemiljøene i Kabelvåg utgjør Lofoten en attraktiv møteplass for kunstnere og kunst interesserte.
- Forretningsideen vår går også ut på å utvikle og selge kunst- og kulturpakker pakker til Lofoten i samarbeid med lokale kunstnere, gallerier og kulturaktører, sier Liland. Vi har til og med snakket om å gjøre et av rommene om til atelier, som kan brukes både av kunstnere og i kurssammenheng.
Som om ikke dette var nok, har de kreative driverne også tanker om å arrangere en liten Munch-utstilling med ekte bilder litt fram i tid.
- Vi har jo gode kontakter sånn sett, så det kan det gode hende vi får til det, ler Liland.