50.000 nye gjestedøgn

Publisert Sist oppdatert

Det sier John Einar Bakketun, direktør i NHO Reiseliv, region Øst-Norge, det vil si Buskerud, Vestfold og Østfold. Omregnet i antall NHO-tilknyttede reiselivsbedrifter blir det 265.

Han har erfart at når en stor, ny fisk ankommer andedammen, går det nesten automatikk i at de andre skjerper seg. Standarden høynes, prisene går ned og tilbudene rustes opp.

– Omgivelsene i seg selv får et løft, fordi fokuset øker. Når det gjelder Fredrikstad viser statistikken at antall overnattinger økte med 50.000 eller over 18 prosent fra 2006 til 2007. Det forteller i klartekst hva jeg mener. Ingen andre byer eller fylker kan vise til maken.

Med sitt blikk ut over landet fra sentralt ståsted mener Bakketun at Østfold er blitt et godt område å satse i, ikke minst fordi Østfold fylkeskommune lenge har arbeidet jevnt og målrettet med tilrettelegging for reiselivet.

– Når også næringen selv deltar og ser seg tjent med offentlig engasjement, er det grunn til å følge med. De senere årene har Østfold løftet seg betraktelig og lært å opptre i samlet flokk, i motsetning til for eksempel Vestfold. Etter mitt skjønn er østfoldingene blitt mer engasjerte. Se bare på utviklingen av Rygge og farten til Norwegian. Til vestfoldingene sier jeg nå: «Dere har hatt det for godt for lenge!»

– Til Østfold sier jeg at den positive trenden bare så vidt har begynt. Det er ingen grunn til å tenke smått lenger. Som sjefen for Stabæk fotball sa: «Man skal ha litt hårete håp.»

Thumbnail Image:
Powered by Labrador CMS