Flere svenske gjester

Publisert Sist oppdatert

Ifølge tall fra Statistisk Sentralbyrå (SSB) er dette en økning på tre prosent i forhold til samme periode i fjor. Veksten var like stort for norske som utenlandske gjester, og den største veksten blant de utenlandske gjestene var det svenskene som sto for.

Mens 45.000 svensker overnattet på hotell i Norge i august i fjor, var tallet i år 50.000. Også spanjolene har vist større interesse for norske overnattingssteder i august i år, og antall overnattinger økte fra 87.000 til 90.000. Samtidig har det vært en nedgang blant tyskerne, fra 141.000 til 136.000.

På campingplassene har antall overnattinger i august gått opp fra 1,6 til 1,7 millioner, og i hyttegrendene har besøket økt med 5,3 prosent til 158.000 i forhold til august i fjor.

Yrkesovernattinger øker mest
Antall yrkesovernattinger har økt med hele 9 prosent, fra 617.000 i august i fjor til 670.000 i år. Kurs og konferanseovernattinger økte med fire prosent.
Oslo er den eneste storbykommunen der besøket gikk ned, og utnyttelsesgraden på hovedstadshotellene lå i august på 89,1 prosent, med 360.000 overnattinger. Bergen opplevde en økning på 2,5 prosent, og hadde 184.000 overnattinger en utnyttelsesgrad på hele 92,7 prosent i august.

Thumbnail Image:
Powered by Labrador CMS