Her møter turistene stengte dører

Hotel Mundal har vært åpent i 123 år, men nå må gjestene snu i døren.

Publisert Sist oppdatert

– Da vi kom hit, fikk vi beskjed om at hotellet ikke skulle åpne. De hadde sendt oss en e-post dagen før, sier en frustrert amerikansk turist til NRK.

Mundal Hotel har vært i drift i 123 år, kun avbrutt av to verdenskriger. Nå setter økonomiske problemer en foreløpig stopper for sommersesongen.

– Det er litt kapital som skal på plass, vi håper hver dag at vi kan åpne dagen etter, sier Stig Øystein Schmidt, som er innleid for å hjelpe til med åpningen av det tradisjonsrike hotellet innerst i Fjærlandsfjorden.

Hotellet ble kjøpt av Rolf Wikborg i 2008 gjennom selskapet Mountain Fjord, som hadde store hotelldrømmer for Sogn og Fjordane. Drømmen er imidlertid blitt et økonomisk mareritt.

Schmidt sier til NRK at åpningen er avhengig av at man lykkes å hente friske penger hos investorer, men at det er uklart om dette vil lykkes.

– På det nåværende tidspunkt kan jeg ikke si annet enn at vi gjør det vi kan for å få åpnet hotellet i løpet av kort tid, sier eier Rolf Wikborg til NRK. 

 

Han eier også selskapet AMA Norway, som igjen eier Travel Property Holding. Dette selskapet har eierinteresser i flere hotell og pensjonater i Norge.

Powered by Labrador CMS